Používáme cookies. Více info.


Úvod » Jak vybrat odrážedlo

Jak vybrat odrážedlo

Jak vybrat odrážedlo eshop Neobyčejně

V tomto článku popisuji moje zkušenosti s výběrem dvoukolého odrážedla. 
Mám za sebou stovky mailů a hovorů s rodiči, asistované výběry odrážedel s dětmi. V článku jsou tak zapracované informace, na co se nejčastěji ptáte, s čím si nevíte rady, co potřebujete vědět.
Rukama mi prošlo hodně odrážedel, mnohá jsme testovali s dětmi, vždy mě zajímalo, jak výrobky fungují v praxi a ne, jaké jsou na ně reklamy. Ráda vidím věci v souvislostech, proto zde nenajdete informace, které odrážedlo je nejlepší a nejbezpečnější ze všech (což je dle mě prostě nesmysl), ale jak vybrat v různé situaci, aby to bylo nejlepší odrážedlo pro vaše dítě.

TIP: Jak efektivně vybrat odrážedlo a nezavařit se z mnoha informací při jeho výběru:-)

VÝŠKA SEZENÍ

 


Jeden z nejdůležitějších údajů, který pozorně sledujte!!
Nejnižší poloha sedla musí být taková, aby dítě dosáhlo oběma plnými chodidly na zem - vit foto 1. Pokud by bylo dítě jen na špičkách - viz foto 2, tak nemá šanci bezpečně zabrzdit a bude přepadávat do stran - pozor to není v pořádku a může to být nebezpečné!
Když má dítě větší oblečení, tak to ničemu nevadí, ale u odrážedla to problém je a opravdu to nedoporučuji.

dětské odrážedlodětské odrážedlo

posuvnost sedla - eshop Neobyčejně


Odrážedla jsou různě velká a mají různě nastavitelná sedla od minimální do maximální výšky posezu (foto 3). Posuvnost mají snad všechna odrážedla na trhu, liší se však v přesném rozpětí v cm. Minimální výška vám určuje, jak nejdříve může odrážedlo dítě využít, maximální zase jak dlouho ho bude moci využívat. Ideální je tedy, pokud je rozsah co největší. Možnosti na trhu bývají od cca  5 - 12 cm (u některých značek odrážedel jde vyměnit i sedlovku - tyč u sedla, za ještě delší - u nás např. Kostka, Kokua Jumper, Strider bike). U nás rozměry min. a max. nastavení sedla přehledně v tabulce.

 


Podle našich zkušeností z praxe bychom rozdělili odrážedla zhruba do
3 velikostí:

-- pro nejmenší děti od cca 85 cm a věku 18 či 20 měsíců.

-- pro děti od výšky 89 cm cca od 2 let a blízko je od 92 cm cca 2,5 roku.

-- pro děti od 98 či 100 cm a věku cca 3,5 let a více.

odrážedlo - neobyčejně.czDoporučuji - vysledovala jsem, že nejlepší porovnávací údaj je, kolik centimetrů má dítě od rozkroku k zemi, když stojí  rozkročené (jako kdyby sedělo na odrážedle). Tento údaj porovnejte s údaji od výrobce o minimální výšce nastavení sedla - srovnávací tabulka odrážedel je zde. Dítě musí dosáhnout na zem celými chodidly, ne jen špičkami, aby se mu dobře udržovala rovnováha a dobře se mu brzdilo!

TIP: nikdy nekupujte odrážedlo, u kterého není uvedený rozsah sedla! Informace, že je například od 2 let je zcela nedostačující, často může výškou sedla odpovídat odrážedlům až od 3 let! Je mnohem důležitější, jestli dítě dosáhne plnými chodidly na zem, než jestli má odrážedlo tu "nej barvičku, blatníčky a obrázky".

MATERIÁL

 


odrážedla - materiál eshop neobycejne.czOdrážedla se liší tím, z jakého materiálu je odrážedlo vyrobeno, především jeho rám. Musí totiž vydržet i občasné hrubší zacházení dětí. Na trhu můžete najít odrážedla:

-- kovová (ocel, různé slitiny, hliník...)

-- plastová

-- dřevěná.

Osobně bych nezavrhovala ani jednu variantu. Kovová sice budou logicky nejbytelnější, ale plastová a dřevěná zase mohou nabídnout zajímavou váhu odrážedla nebo celkový design. Nejvíce záleží u všech typů, jak kvalitně jsou provedená (kvalitní dřevěné dalece předčí nekvalitní kovové.. a obráceně).

TIP: dřevěná odrážedla jsou často s předsudky rovnou vyřazena z výběru. Pokud jsou však kvalitně udělaná, tak s nimi není žádný problém, navíc jsou často krásná. Samozřejmě je nesmíte nechat válet půl hodiny v kaluži nebo nechat přes noc v dešti venku, ale to neděláte ani s těmi kovovými. U nás nabízíme kvalitní a krásná dřevěná Early Rider.


TESTY BEZPEČNOSTI

 


tuv normy

Snad všichni výrobci se chlubí testy bezpečnosti (TUV aj.), obávám se ale, že to už dnes tolik neznamená, kvalita výrobků se liší, i když mají výrobky stejný test. Takže to sledujte, ale s mírou.

Stejně tak existují různé články o odrážedlech, D-test apod.
Já osobně nejvíce sleduji děti a odrážedla v praxi a pokud je to možné, tak dlouhodobě. Často mi přijde, že v testech se sledují normy EU, které bohužel ne vždy jsou v souladu se zdravým selským rozumem (byť je pravda, že některé opravdu nekvalitní výrobky se díky tomu odhalí). Také záleží na tom, jaké výrobky se vůbec do sledování a testů zařadí. Některá odrážedla (např. odrážedla Puky), která pokládám za velmi kvalitní, bohužel v testech často nejsou (což si vždy kladu otázku proč).

Takže označení "nejlepší, nejkvalitnější či nejbezpečnější odrážedlo na trhu" v našem e-shopu nepoužíváme, pokládám je za zavádějící a mající pouze reklamní charakter.
Raději pracujeme s vašimi konkrétními potřebami a pomůžeme vám vybrat to "nejlepší odrážedlo právě pro vaše dítě".

 

HLAVOVÉ SLOŽENÍ

 


Jednou z věcí, kterou by vás asi nenapadlo hned sledovat je kuličkové hlavové složení (jako u klasických kol), které je důležité pro to, jak bude kolo pohodlné pro jízdu, pro hladké zatáčení a jak dlouho vám vydrží, prostě jsou to plus navíc body k celkové kvalitě (u nás ho má např. Puky, Kostka Run, TooTooCMuff lim. edice aj.).
Jde o to, že řídítka mohou být do vidlice uchycena různě -  na foto 1 vidíte uchycení řídítek s kuličkovým hlavovým složením a uchycení pomocí plastových kroužků a uchytů - foto 2 (tam záleží, jak je to udělané, ale může se stát, že se řídítka budou po čase viklat).

Někdy je vložení řídítek do vidlice řešeno pomocí rychloupínáku (jako u Strider bike -  foto 3)

TIP: u některých odrážedel to vůbec nezkoumejte, mají jinou konstrukci, např. First bike (foto 4) či Early rider, tam je spojen díl řídítek a rámu úplně jinak.

kuličkové hlavové složení uložení řídítek do vidlice eshop Neobycejne.cz řídítka s rychloupínákem eshop neobycejne.cz rám, řídítka First bike

 

PNEUMATIKY, KOLA, BLATNÍKY

 


U pneumatik můžete sledovat, zda jsou

a) nafukovací či nenafukovací
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

nafukovací:
+   dobře pruží v terénu, možnost rychlé jízdy (foto 1)
-    přidají na váze (i o celé 1 kg). Můžete je píchnout.

nenafukovací:
+   nepíchnete je. Jsou lehká, odrážedlo je díky tomu o dost lehčí, ideální pro malé děti.
-    méně pruží v terénu (lesní cesta), mohou být trochu línější (záleží i na ložickách viz dále).
Mohou být vyrobeny z kompaktní pěnové hmoty  (leckdy se setkáte s názvem EVA pneumatika) - foto 2, nebo je tato hmota ještě zapouzdřená v malé vrstvě plastu - foto 3. Oboje může na pohmat malinko zmáčknout (foto 4), jsou to tichá kolečka. Nebo jsem se setkala ješte s koly z polyurethanu (v podstatě taková guma), mají je např. Fist bike PU (foto 5).

TIP: nezavrhujete nenafukovací pneu předem. Často jsou z materiálu, který i trochu pruží (kompaktní pěnová hmota) a mohou být kvalitní. Např. malé odrážedlo Puky LRM má kolečka velikost jen 10´ a tam se nevyplatí dělat pneu i s duší (podobně jako na tříkolkách) a díky dobrým ložiskům rozdíl v jízdě ani nepoznáte. U nás tohle odrážedlo "odjezdilo" již 3 děti a pneu jsou pořád ok. Stejně tak Strider bike. Tu pěnovou hmotu můžete i malinko zmáčknout prstem (foto 4). Určitě to není tvrdý plast, jaký znáte z plastových motorek a autíček! Kolečka jsou to tichá a vzhledem ke značnému snížení váhy odrážedla, mi to pro děti, které chtějí jezdit od 1,5 či 2 let, přijde jako výborné řešení. Např. u Strider bike můžete po čase pneu vyměnit za nafukovací.

odrážedla, nafukovací pneu, eshop neobycejne.cz kompaktní pěnová hmota, eshop neobycejne.cz kompaktní pěnová hmota, eshop neobycejne.cz Pěnová hmota - jde trochu zmáčknout odrážedlo - kola z polyurethanu

b) jaký mají vzorek pneu
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Někdy si můžete vybrat i vzorek pneumatik (běžný - foto 1, nebo hrubý "do terénu" např. u First bike Cross, viz foto 2). Spíš je to otázka designová, zkoušeli jsme jezdit v terénu (lesní cesty a pod) s mnoha typy a vzorky pneu a rozdíl jízdy bych nijak zásadně nepoznala.

hladký vzorek pneu, odrážedla hrubý vzorek pneumatik, odrážedlo

c) jak je řešená středová část kola
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Středová část kol může mít výplň plastové či kovové loukotě (viz fota 1 a 2) nebo klasický výplet s drátky (foto 3), jako znáte u klasického kola.
Nevysledovala jsem z praxe, že by loukotě měly při jízdě nějaké nevýhody (o kvalitě jízdy rozhodují ložiska v kolech). Loukotě mají např. Puky a First bike a u těchto značek jsme za mnoho let prodeje neměli jedinou reklamaci na loukotě. Ono kvalitně udělané kolo s loukotěmi je podle mě často lepší než "čínské kolo s drátky". V telefonátech to zmiňují spíš tatínkové, podle mě je to hlavně nezvyk, ale uvědomte si, že jsou to malá kolečka 12, dle mě jsou loukotě na odrážedlech naprosto v pohodě (na šlapacích kolech by to samozřejmě už byla jiná).

plastové loukotě, dětské odrážedlo kovové loukotě, dětské odrážedlo kolo s drátky, dětské odrážedlo

d) jaká mají ložiska
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ložiska v kolech. Když odrážedlo zvednete a roztočíte mu kolo, tak podle toho jak rychle, dlouho či "bez kývání do stran" se točí můžete poznat kvalitu ložisek a jak je kolo vycentrováno. Upřímně řečeno to poznáte, když máte možnost porovnání s jinou značkou nebo jste odborník na kola. A kvalita ložisek určuje, jak rychle a snadlo odrážedlo jede, zda je svižné či trochu línější.

e) zda má odrážedlo i blatníky
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Asi jste si u kol ještě všimli, že některá odrážedla mají blatníky a některá ne. My jsme zkoušeli dlouhodobě 2 odrážedla bez blatníků, nijak nám nechyběla a upřímně, v dešti jsme ven na odrážedlo nechodili. Já za sebe bych si s blatníky nedělala starost a spíše bych hodnotila jiné parametry. Pokud jste ale třeba cyklistická rodina, co jezdí ven za každého počasí, tak chápu, že jste na ně zvyklí ze šlapacích kol.
Ono je potřeba si ještě uvědomit jednu věc, buď se tam dávají spíš na krásu a jsou prťavé (foto 1) a nebo jsou třeba přidělané k sedlu, takže v nejnižší poloze to funguje a jak začnete posouvat, tak už je blatník daleko (foto 2 a 3). Tím nechci téma blatníků schazovat, ale spíše ukázat realitu. Pokud ano, tak aspoň pořádné (foto 4), případně si kutilové přimontují sami.

blatníky odrážedloblatník na sedle, dětská odrážedla blatník na sedle, odrážedlo blatníky odrážedlo

 

 

VÁHA

 


Váha je důležitá pro malé děti (cca od 18 měsíců do 2,5 let) a pak pro rodiče, kteří odrážedlo také občas nosí (tedy pokud nezavedete pravidlo, že na odrážedle se jezdí a rodič nosí maximálně přes přechod:-)
Průšvih je v tom, že ne vždy výrobce dodává pravdivý údaj, mnohá jsem vážila a bylo to jinak :-( U nás najdete u zboží reálné údaje (vše v naší tabulce).
Většinou mají odrážedla váhu od 3,5 - 5,5 kg, což je dobré, ty v pohodě na chvíli unesete v ruce (upřímně, zkoušela jsem vícekrát porovnat 2 odrážedla v ruce a on se ten rozdíl, pokud není v kg, v ruce zas tolik nepozná, protože se to tak nějak rozloží do celého odrážedla, řekla bych laicky). Rozdíly ve 100 g opravdu neřešte (spíš v kg).
Některá odrážedla dosahují i extrémní lehkosti (např. odrážedlo Strider bike, dle typu jen 2 - 3 kg), za tento nadstandart si ale logicky připlatíte.

pásek na nošení odrážedlaPro pohodlnější nošení si můžete pořídit nosící pásek, popruh na odrážedlo, doporučuji, viz foto, u nás nabízíme i ve více barvách.

Když děti začínají například v 18 měsících či 2 letech, tak je pro ně lepší, když je odrážedlo lehčí (také ale záleží na celkové konstituci dítěte). Pro nejmenší děti kolem 17 či 18 měsíců je fajn, když začínají na odrážedle kolem cca 3,6 kg (což splňují jen některá, ta co mají i sedátko opravdu nízko např. Puky LRM, Early Rider Lite, Strider bike).
Velmi dobrá váha odrážedla pro 2 leté děti je 4 kg (zvláště pokud má plnou výbavu včetně naf. pneu a brzdy, to jsou komponenty, které přidávají na váze) - u nás např. odrážedlo First bike, TooToo C, Kokua, Muff lim. edice.
Postupně, ve 2,5 letech a dále je to dětem už jedno, naprosto v pohodě už zvládnou odrážedla nad 4 kg, např. odrážedlo Puky LR1Br, Kostka Run, Azub Leftík (je potřeba si uvědomit, že ve 3 letech leckteré děti už jezdí na kole a ty mají váhu od 8 kg výše a také je zvládnou).

Co ovlivňuje váhu odrážedla?
Protože nemáte možnost porovnání, tak chci ještě napsat několik důležitých souvislostí. Kromě velikosti odrážedla jsou pro váhu důležité použitý materiál (drahý hliník či slitiny jsou prostě rozdíl do běžného kovu) a pak také výbava odrážedla. Nezavrhujte při výběru odrážedla ta s nenafukovacími pneumatikami. Díky nim jsou odrážedla výrazně až o 1 kg lehčí, než odrážedla s naf. pneu a kovovými ráfky - proto je najdete u odrážedel pro nejmenší děti, např. Puky LRM nebo Strider bike, kde jsou kola z kompaktní pěnové hmoty.
Také brzda přidá až půl kg na váze. Stejně tak, chcete-li kvalitní měkkoučké pěnové sedlo, tak to je logicky také těžší než plastové sedátko potažené koženkou.


BRZDA

 


Brzda u odrážedla je poměrně hodně diskutované téma. Lidé se většinou dělí na 2 tábory. Jedni tvrdí, že brzda je nesmysl a jen marketingový tah na rodiče a druzí zase tvrdí, že odrážedlo bez brzdy je nebezpečné.
Mě spíše přijdou důležité souvislosti pro a proti, o které se chci s vámi podělit, abyste se mohli rozhodnout pro vaší konkrétní situaci. 
Existují odrážedla s brzdou:
-- na přední kolo - foto 1. Často je najdete jako doplněk ke konkrétnímu odrážedlu, je možnost brzdu samostatně zakoupit a přimontovat, až ji budete pro dítě potřebovat. Je jednoduší jí namontovat na přední, než na zadní kolo, proto výrobci volí tuto variantu - najdete např. u odrážedla Amulet, Kokua.
-- na zadní kolo.
Zde můžete mít brzdu čelisťovou (tzv. "V" brzdy, foto 2) nebo bubnovou (foto 3). Nejsem na tohle vyloženě odborník, o bubnových se říká, že jsou o něco kvalitnější a bezúdržbové. Určitě ale v obou případech záleží na celkové kvalitě brzdy, lanek, páčky a na seřízení brzdy. Případně ojediněle najdete brzdu podobnou jako u koloběžek, kde ovládáte brzdu nohama, tzv. nožní brzdu, viz odrážedlo Strider bike - foto 4)
-- bez brzdy. Dítě brzdí jen nohama. Někdy je možnost brzdu dodatečně přikoupit a přimontovat (většinou na přední kolo), je ale lepší si to zjistit dopředu, musí na to být konstrukce připravená.

brzda na přední kolo u odrážedla - eshop Neobyčejně brzda na zadní kolo u odrážedla - eshop neobyjne.cz bubnová brzda na zadní kolo u odrážedla nožní brzda na odrážedlo

brzdová páčka u odrážedla - eshop Neobycejne.cz

Brzdová páčka na řídítkách - častý problém u odrážedel. Sice brzdu má, ale páčka nejde dítěti umáčknout. Často můžete brzdu seřídit, ale raději si před koupí vyzkoušejte, že je opravdu přátelská k malé dětské ručce. U nás to bylo také jedno z kritérií výběru, jaké odrážedlo zařadit do prodeje, aby děti brzdu cca od 3 let opravdu umáčkly (foto 5, odrážedlo Kostka Run).

Celkově mi přijde důležité si uvědomit, že odrážedlo je výborný pomocník na naučení se držení rovnováhy, volení správné rychlosti, popojíždění (na procházky). V žádném případě odrážedlo nepatří na silnice pro plynulou jízdu jako kolo a tudíž požadavek na brzdu musí být u odrážedla jiný, slouží pouze k přibrždění, jinak se předpokládá aktivní brzdění nohama.

Jak je to s brzdou a věkem děti?

 

Malé děti od cca 18 měsíců do 3 let brzdu v drtivé většině případů neumí použít a brzdí jen nohama. Ne že by nezvládly třeba ve 2,5 letech zmáčknout páčku na řídítkách, ale neumí si ještě brzdnou sílu nadávkovat, takže plně zmáčknou, což je zastaví, takže si pak spíše "kazí" plynulou jízdu. Navíc při počátcích ježdění se soustředí na držení řídítek, rovnováhu a rychlost. Ovládání ruční brzdy už nemají šanci do toho všeho zakomponovat.

Ale žádný učený z nebe nespadl, takže zhruba od 3 let se děti mohou postupně učit využívat ruční brzdu, až přijdou na to, jak ji efektivně využít. Výhodou je, že si to už hezky trénují na kolo (i když na prvních kolech je většinou je brzda se zadním torpédem - brzdí nohama na šlapkách a ruční brzda jen na přední kolo).

Další důležité souvislosti:

-- záleží jak které dítě, některé v situaci, kdy je potřeba, brzdu využije, jiné na to zapomene a automaticky použije svoje nožičky. Záleží i na temperamentu dítěte - některé děti jezdí v klidu a celkem pomalu, takže brzdu ani nevyužíjí a jiné dělají na odrážedle "psí kusy", takže raději pořídíte odrážedlo s brzdou.

-- záleží, kde budete jezdit a jaký je u vás terén. Jestliže více kopcovitý nebo jezdíte i častěji na výlety do krajiny, tak se vám brzda může hodit. Budete klidnější, když se to dítěti více rozjede,  že má kromě nohou další možnost, jak regulovat rychlost nebo se vyrovnat s nenadálou překážkou (někdo jde po chodníku, vyjde z domu, strom přes cestu v lese apod.). Musíte však dítěti pomoci trénovat, aby se brzdu naučilo využívat.

Pokud ale budete jezdit jen například kolem domu na rovině a blízkém hřišti, tak pro vás nemusí být brzda nijak důležitá

-- záleží, kdy dítě začíná jezdit a jak zhruba dlouho plánujete jezdit. Některé děti jezdí na plastových motorkách jak draci a tak jim dopřejete odrážedlo třeba už v 18 měsících. Dá se pak i celkem předpokládat, že tyto děti přejdou na kolo klidně ve 3 letech - no a v tomto období brzdu ještě nevyužijí (neumí to), takže jí mít jejich odrážedlo nemusí.
Ale také můžete začít jezdit ve 2,5 letech či 3 nebo 4 a tam už je větší předpoklad, že dítě využije odrážedlo delší dobu, klidně i do 5 let, takže už je pravděpodobné, že se s brzdou naučí pracovat, takže má smysl jí i pořídít. (Tip - v období, kdy ještě brzdu neumí dítě použít, ji můžete seřídit tak, že nebude po zmáčknutí páčky brzdit, aspoň to nebude dítě rozptylovat).

-- záleží také, jaké odrážedlo se vám líbí. Některá, která chcete pro jeho přednosti, nenabízí třeba variantu s brzdou a tak jí "oželíte", protože všechno ostatní vám zase velmi vyhovuje.

Brzda a moje vlastní zkušenost s mými dětmi:

-- starší syn začal jezdit na odrážedle po 3 roce. Zkoušeli jsme různá odrážedla, protože mě to hodně zajímá, nakonec jezdil nejvíce na odrážedle s brzdou. Máme tu na procházkách pár mírných kopečků a byla jsem klidnější, že může využít brzdu, kterou se postupně cca v 3,5 letech naučil využívat. Jezdil na odrážedle až do 5 let, pak se naučil hned na kole.

-- mladší syn začal jezdit brzo kolem 20 měsíců, je na tyhle věci šikovný. Ve 3 letech dostal šlapací kolo, na kterém hned začal jezdit. Zároveň ale stále jezdil i na odrážedlech, střídal to podle nálady až skoro do 6 let. Vyzkoušel mnohá odrážedla, s brzdou i bez (začínal na nejmenším Puky LRM, které logicky brzdu ještě nemá, protože je cca do 3,5 let, kdy děti brzdu ještě moc nepoužijí). Celkově jsem, když pak byl starší, byla raději, když odrážedlo brzdu mělo, protože jsme jezdili v různých terénech i kopcovitých krajinách na výletech. 

Závěrem chci k tématu brzda ještě říci:

-- že je důležité, abyste dětem trasu i určovali. My máme například před domem hodně prudký kopec a děti jsem nechávala před ním sesednout (nebo jedou max. až ze třetiny) a nenechala bych je sjet na odrážedle i kdyby mělo čtyři brzdy:-), protože by mi to přišlo nebezpečné.

-- za velmi důležité pro bezpečnost pokládám dětskou helmu, když už děti něco neubrzdí nebo spadnou, tak je velmi důležité, aby si chránili hlavu.

-- i když brzdu odrážedlo má, tak je podstatné, jak je kvalitní!! Je důležitá lehkost ovládání, velikost rukojeti, jak účinně brzdí, ale také jak prudce (příliš mnoho také není dobré, případně nechte seřídit v cykloservisu).

 

SEDLO

 


Sedlo - většinou najdete informaci, že sedlo je polstrované a měkké, což je údaj, za čímž může být bohužel skryto cokoliv.
U některých jsou sedla opravdu polstrovaná, měkoučká, u nás například u odrážedla Puky, Kostka Run, Kokua - viz foto 1. U většiny odrážedel to bývá plast potažený koženkou s vycpávkou a přichycený zespodu svorkami - foto 2 (jinak na vzhled bude sedlo vypadat hezky). Neříkám, že to je špatně, ani to neznamená, že to nebude dostačující pro vaše dítě, logicky je takové sedlo lehčí a nepřidává tak na celkové váze, což je parametr, který rodiče často sledují. Chci tím jen říci, že rozdíly v sedlech jsou. Některá mohou být i jen z plastu. Pokud by dítku bylo tvrdé, můžete buď zkusit koupit jiné (prodávají se i sedla samostatně) nebo využít měkký potah na sedlo (foto 3). Některá sedla jsou designově laděná k danému odrážedlu, jako např. u First bike, Scoot&Ride či Early Rider (foto 4).

měkké sedlo sedlo koženkové potah na sedlo sedlo u Early Rider

 

GRIPY NA ŘÍDÍTKÁCH

 


gripy na řídítkaUrčitě se dívejte, zda jsou na řídítkách tzv. gripy - gumové návleky zakončené zvýšeným lemem, aby dětem neklouzaly ruce z řídítek. Dnes už to bývá u odrážedel standart. Nejlepší je, když jsou gumové, někdy, pokud jsou molitanové, tak je děti rychleji opotřebují. Pokud dítě prodře konce gripů (jak hází odrážedlo na zem, nebo projíždí kolem zdí apod.), je možné gripy vyměnit, potřebujete jen sehnat správný rozměr na průměr řídítek vašeho odrážedla (nejčastější bývají gripy na průměr řídítek 22 mm).

 


VÝSUVNOST ŘÍDÍTEK

 


Také se můžete podívat, zda výrobce uvádí, zda jsou řídítka výsuvná. Myslím si, že je dobré, když se dají také trochu vysouvat, protože jak posouváte nahoru sedlo, tak logicky dítě potřebuje mít i o trošku výš ruce (ale není to tak akutní jako u sedla, posunete je tak 1 či 2 za celou dobu ježdění). Většinou se dají řídítka vysunout o cca 5 cm, pokud je typ bez kuličkového hlavového složení (je to jen trubka v trubce), tak to jde i více, max. cca 10 cm.
U některých typů konstrukce to logicky nejde (např. u First Bike, Early Rider), tam jsou většinou řídítka v takové průměrné výšce cca 55 cm, aby to dostačovalo pro malé i velké děti.

 

BEZPEČNOSTNÍ PRVKY

 


reflexní vestaZ hlediska bezpečnosti může přispět, pokud má odrážedlo na sobě reflexní barvy či nálepky nebo jasně viditelné barvy. Není to však zásadní problém, můžete si dodatečně nějaké reflexní proužky nalepit nebo není vůbec na škodu pořídit dítěti reflexní vestu, to je pak vidět opravdu z dálky.

Celkově bych ráda připomněla, že k dvoukolému odrážedlu určitě pořiďte dítěti dětskou přilbu (u nás možné snadno vybrat helmu díky přehledné tabulce). 
Ono se to nezdá, ale odrážedlo už je celkem rychlý dopravní prostředek, takže je potřeba na bezpečnost myslet. Navíc, pokud si děti jako malé zvyknou na to, že mít helmu je naprostá samozřejmost, tak je to velké plus pro pozdější ježdění na kolech. Navíc dnes si už děti mohou vybrat z mnoha hezkých designů.

 

 


TVAR RÁMU

 


vyklenutý rám u Puky odrážedlaTvar rámu souvisí se způsobem nasedání. Třeba u First bike je rám trochu vyšší, dítě se musí naučit tak, že zvedne nohu přes zadní kolo. Naopak třeba u Puky (viz foto) je to řešeno jinak - konstrukce je prohnutá, dětem se jednoduše nasedá i sesedá.
Děti jsou přizpůsobivé a naučí se rychle všechno, většinou jezdí po celou dobu na jednom typu odrážedla, takže si zvyknou na to svoje a neřeší to.

 

 

NOSNOST

 


U odrážedel se někdy uvádí i jejich nosnost, většinou najdete čísla 25 kg nebo až 75 kg. Přišlo mi divné, že by v tom byl takový rozdíl, zvlášt když odrážedla, která máme doma, jsou si velmi podobná (obě mají kovový bytelný a kvalitní rám). Po poradě s mým mužem jsem si udělala názor, že by to mohlo být v tom, že jednoduše řečeno, záleží na tom, jestli uvedené číslo v kg,  je doporučená nosnost (aby odrážedlo bylo v pořádku), nebo je to limitní - hraniční nosnost, při které kolo už zkolabuje (třeba se rozlomí apod.).
Ono totiž, když se použije zdravý rozum - tak nosnost 60 či 75 kg by znamenalo, že by na tom v pohodě mohl sedět a jezdit dospělý muž či žena? To se obávám, že by odrážedlo - kolečko pro prcky, dlouhodobě nevydrželo (byť když si na ně dospělý sedne, tak se hned nerozpadne). Takže je potřeba nad tím trochu přemýšlet, starší děti (třeba 7 let a více) bych na odrážedlo už neposazovala, je to prostě učící kolečko pro menší děti a jinak by v nosnosti dle mě neměl být problém (25 kg je reálně dostačující pro většinu dětí).

 

SLOŽENÉ ČI ROZLOŽENÉ

 


složení odrážedlaNa první pohled ne patrné kritérium – jestli odrážedlo v krabici obdržíte již složené v celku nebo rozložené na části. Rozložené musíte složit podle návodu, v drtivé většině je ve vašem blízském dosahu nějaký muž, který to zvládne, nebývá to nijak složité (složila jsem spoustu odrážedel sama). O něco těžší bývá seřízení brzdy, pokud to není udělané z továrny, tam vám případně může pomoci váš nejbližší cykloservis. U detailního popisu odrážedla uvádíme, zda je v balení přiloženo příslušné nářadí, nebo ho musíte mít doma (většinou to bývá imbusový klíč různých velikostí).
Z naší nabídky nejjednoduší na složení jsou Puky, Kostka Run - tam jen vložíte či otočíte řídítka a už je hotovo.


CENA

 


Ceny odrážedel se pohybují cca od 900 Kč do 5000 Kč. U mnoha odrážedel podle mě platí, že cena ve většině případů roste s kvalitou, jak jednotlivých prvků, tak celkového provedení (není brzda jako brzda, sedlo jako sedlo atd). U dražších odrážedel si často i připlácíte za originalitu, jedinečný design, dovoz z dalekých či drahých zemí apod. (např. dostat sem odrážedla z Ameriky něco stojí, anglická libra je zase drahá atd.)
Vůbec nechci říci, že lacinější odrážedla vašim dětem nemohou udělat radost a určitě se na nich naučí dobře jezdit. Je spíše otázka, jak bude odrážedlo vypadat tak po 2 letech intenzivního ježdění a zda ho bude moci případně podědit další sourozenec a jestli ho ještě prodáte dále a snížíte si tak efektivně vstupní náklady. Jestli bude odrážedlo stále v dobrém stavu nebo bude mít třeba rezavé šrouby, bude hůře brzdit, sedlo a gripy budou potrhané apod.

Není prakticky možné, abychom pro vás dlouhodobě odzkoušeli všechna odrážedla na trhu. Máme však celkem přehled, co existuje a z toho vybíráme taková, která nám přijdou kvalitní, něčím jedinečná, vyhneme se u nich častým reklamacím a dodavatelé jsou dobrými spolupracovníky.

A ještě jedno zajímavé kritérium - to mi došlo, až když se mi zalíbilo pro naše dítě jedno z těch dražších odrážedel. Ono totiž, když zakoupíte kvalitní odrážedlo se zajímavým designem, tak není problém ho pak prodat jako bazarové (např. na Mimibizar.cz). Snížíte si tak výrazně vstupní náklady, takže vaše dítko si užije za dobrou cenu suprový výrobek.

 

DOPLŇKY K ODRÁŽEDLŮM

 


doplňky k odrážedlu - eshop Neobycejne.czZ praxe vidím, že děti moc ocení zvonek, to už jako dospělí asi neumíme tolik pochopit, tak jim nějaký pořiďte:-) A pak mají děti rády košíčky a tašky na řídítka, milují převážení různých věcí z místa na místo, prostě odrážedlo je zároveň velká zábava. Navíc si díky tomu odliší svoje odrážedlo a nemají ho stejné s ostatními dětmi.

U nás najdete velký výběr odzkoušených doplňků - také cyklorukavice, chrániče, multifunkční šátky aj.

Někteří výrobci nabízí i originální doplňky - lyži místo kola (u First bikeStrider bike), závodní číslo, stojany, stojánek (mají některé modely u Puky) aj.

Jako třešničku na dortu nabízíme možnost sladit si doplňky s odrážedlem - viz naše třídění odrážedel dle barvy a doplňků dle barvy.

Užitečné jsou ochranné návleky na boty, aby dítě při brzdění neničilo boty. Dále rodiče určitě ocení jedinečnou vychytávku pásek na nošení odrážedla.

Z hlediska bezpečnosti je nezbytná dětská helma, často využijete i reflexní vestu.

Jako praktické doplňky doporučujeme námi odzkoušené Zdravé lahve a dětské batohy Boll.

dětská Zdravá láhev dětský batoh Bolldětské cyklorukaviceochrana botdětská helma, přilba lyže na odrážedlo Strider

 

 

 

NABÍDKA NAŠEHO E-SHOPU

 


Jak při výběru odrážedla pro své syny, tak pro výběr odrážedel do e-shopu jsem kladla důraz hlavně na kvalitu, protože si vážím svého i vašeho času a peněz - tudíž zboží, kde je předpoklad častějších reklamací vůbec nenabízím.  Kladu důraz na to, aby odrážedlo mohl zdědit případně další sourozenec nebo abyste ho ještě bez problémů prodali jako použité a tím se vám náklady efektivně vrátily.
A důležité je, že dle praxe vidím, že v Čechách děti jezdí nejčastěji již od cca 2 let, vybírala jsem proto odrážedla, kde mohou děti jezdit již brzo a zároveň vám vydrží, než dítě přesedne na klasické kolo (mnoho odrážedel na trhu má sedlo až od 3 let, určitě si to prověřujte).

Ze široké nabídky na trhu jsem promyšleně vybrala tato odrážedla:

odrážedla PukyPuky: precizní německá kvalita, jedinečný design s nízkým stupátkem, kuličkové hlavové složení, výběr z více typů velikostí včetně nejmenšího odrážedla na trhu! (typ Puky LRM), široký výběr barev a doplňků. Puky - ověřená firma pro dětské výrobky.

odrážedlo First bikeFirst bike: kvalitní, velmi dobrá váha při plné výbavě a  bytelné zároveň. Jedinečný design, bez ostrých hran, unikátní možnost adaptéru na sedlo pro malé děti, široký výběr barev a doplňků. Oblíbené odrážedlo, má ojediněle prodlouženou záruku.

 

odrážedlo Muff a TooToo CTooToo C a Muff lim. edice - střední třída odrážedel, která dobře poslouží, cenově dostupná šíroké veřejnosti. Od své konkurence se liší v tom, že mají velký rozsah sedla - poslouží tak od cca 2 do 4,5 let. Většina odrážedel této cenové kategorie je až od 3 let a mnoho českých dětí začíná jezdit mnohem dříve. Výběr z velkého množství barev. U nás jsme vybrali kvalitnější typy s kuličkovým hlavovým složením a menší váhou.

odrážedlo Strider BikeStrider bike: odrážedlo, které vyníká svojí lehkostí (3 kg) a nízkým sedlem (od 28 cm), díky tomu narůstá jeho oblíbenost. Ideální pro děti již od cca 18 měsíců a do cca 4,5 let. Na výběr ve více barvách, možnost koupě doplňků (originální nožní brzda, stojan, rychloupínák aj.)


odrážedlo Early RiderEarly Rider
- kvalitní a stylové odrážedlo z Anglie. Dřevěné, lehoučké, opravdu dobře se na něm jezdí, osobně jsme odzkoušeli. Je pro děti od 18 měsíců do 5,5 let, vybrat si můžete ze 3 variant (Lite, Classic, Evolution).


odrážedlo Kostka RunKostka Run
- opravdu české, bytelné odrážedlo, má konstrukci jako oblíbený Azub Fík (který se již nevyrábí). Pouze u nás dokonce s 2 sedlovkami.odrážedlo Kokua

Kokua
like a bike
- na trhu jediné odrážedlo s odpruženou zadní vidlicí, vysoká kvalita komponentů, krásný design. Nabízíme verzi Kokua Jumper a verzi Kokua Hardy.


odrážedlo, koloběžka Scoot&RideScoot&Ride, verze HighwayBaby,HighwayFreak a HighwayGangster.
Originální odrážedlo, které se dá změnit na koloběžku, kvalitní provedení, mnoho hezkých designů.odrážedlo Amulet


Amulet
- kvalitní, bytelné odrážedlo od českého dodavatele. Má prohnutý rám, vhodné cca od 2- 4 let. Vyrábí firma Amulet, od které u nás najdete také dětská kola, která jsme testovali.

 

 

 


Doporučuji též pár rad: Jak efektivně vybrat odrážedlo a nezavařit se při jeho výběru:-)

V případě, že si nevíte s něčím rady, neváhejte mi zavolat či napsat, viz kontakt.

Hezké dny přeje, 
Eva Slejšková, eshop www.neobycejne.cz

 

Mohlo by vás také zajímat:
Odrážedlo - k čemu je dobréOdrážedlo - srovnávací tabulkaJak vybrat dětskou helmuJak vybrat dětské kolovšechny články

Pozn: Článek je vyjádřením osobního názoru autorky E. Slejškové. Autorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr odrážedla pro vaše dítě, veškeré informace je potřeba si ověřit u výrobců a dbát jejich pokynů pro bezpečnost. Články a mnohé fotografie jsou autorským vlastnictvím E. Slejškové a není dovoleno je kopírovat, citovat ani využívat bez výslovného souhlasu autorky.