6 tipů z praxe, na co si dát pozor při výběru helmy

Milí zákazníci, 

15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola a odrážedla. Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.

Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme). 

Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.

Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým. 

Jaké máme tipy z naší praxe, jak vybrat tu nej helmu pro vaše dítě?


1. Obvod hlavy

kvalitní dětské helmy na kolo či odrážedlo - neobycejne.czNekupujte dětskou helmu jen podle toho, co je napsáno na krabici. Bohužel musím konstatovat, že tyto údaje často nesedí. Vlastně ani nevím proč, stačilo by helmu vyzkoušet dětem v praxi a bylo by alespoň přibližně jasno. Nejčastěji výrobci píší moc velké rozpětí obvodu - např. 50-56 cm, což je nereálné. 

Helmu tvoří skořepina z polystyrenu, která je zvenku potažena (různými technologiemi, viz dále) plastovou ochrannou vrstvou. Vevnitř helmy je většinou stahovací plastový pásek, díky kterému regulujete obvod helmy = aby helma seděla na aktuální obvod hlavy. Z naší praxe máme ověřeno, že toto rozpětí je max. cca 4 cm. Pak už helma nesedí, dítě jí má přiliš jen na vrchu hlavy. 

Naše doporučení
Helmu na odrážedlo nebo kolo dítěti osobně vyzkoušejte nebo musíte znát rozměry helmy z praxe, jako u nás, naše originální tabulka rozměrů helem, kde dětskou helmu jednoduše vyberete. 

2. Rezerva - aby dítěti helma vydržela

Myslete na to, že dítě jezdí na dětském odrážedle nebo lehkém dětském kole kromě tuhé zimy, skoro celý rok. Logicky budete potřebovat v chladném či větrném počasí dostat pod helmu čepici.

originální tabulka pro výběr helmy - neobycejne.czKupujte tedy dětskou cyklistickou helmu nejen tak, aby tam byla rezerva pro růst, ale aby tam byl prostor i na čepici.

Můžete použít naší vychytávku - dejte dítěti čepici na hlavu (tu kterou opravdu nosí, doporučujeme tenčí čepici, u tlusté vlněné už je pak helma jen vrchu hlavy a to je k ničemu). Změřte dítěti obvod hlavy s čepici, měřte stejným způsobem, jako když měříte obvod hlavy pro výběr helmy. Většinou je to cca +0,4 až 0,8 cm, dle materiálu čepice. To je rozměr, který potřebujete navíc. Např. obvod hlavy je 51 cm, s čepicí 51,6 cm. To znamená, že potřebujete helmu, kde bude rezerva navíc min. 1 cm a více. Takže helma do 52, 53 či 54 cm. Jediná vyjímka je, pokud potřebujete helmu jen třeba na půl roku, protože víte, že pak jí zdědí sourozenec, tam pak stačí rezerva 1 cm na čepici a je to v pohodě.

Naše doporučení - kupujte helmu nejlépe s rezervou alespon 2 cm. Pokud se vám povede trefit na začátek helmy a budete mít 4 cm rezervu, tak je to ideál. Helma dítěti pak vydrží cca 2 max. 3 roky. Myslete při výběru na to, že dítě bude v chladných měsících potřebovat pod helmu čepici. Nikdy nekupujte helmu, která má minimální obvod větší než je obvod hlavy dítěte, je to nebezpečné, v případě pádu helma dítě neochrání (např. obvod hlavy je 48 cm, helma je určena pro obvod hlavy 50-53 cm, takovou určitě NE)!

3. Rčení "mít pod čepicí" bychom rozšířili ještě na "mít pod helmou":-)

dětská čepice pod cyklistickou helmuNení nad to mít pod dětskou helmu čepici, která padne a dítě navíc nenastydne. Mít čepici, která neprofoukne a hlavně je i přes uši! Helma po ní neklouže. Zároveň není čepice moc silná, tak akorát, aby nezabrala na obvod moc místa.

Jednu takovou pro vás máme, náš nejoblíbenější doplněk pro helmy - čepice pod dětskou helmu na kolo či odrážedlo.

Naše doporučení - ať už máte čepici od nás, nebo vlastní, dbejte na to, aby dětem nefoukalo do uší a helma i na čepici dobře padla a držela. 

4. Dětská helma - nová nebo bazarová?

kvalitní dětské helmy - neobycejne.czNejen v této době všichni rodiče hledají, kde efektivně ušetřit. U helmy je to ale trochu složitější. Nikdy totiž nevíte, jestli je helma v pořádku uvnitř - ve struktuře polystyrenu.  Říká se, že po větším pádu by se helma měla vyměnit, protože může dojít k prasklinám uvnitř, které nejsou vidět a při dalším pádu by pak helma již hlavu neochránila. 
My máme mnoho let prověřené dětské helmy na kolo či odrážedlo Abus, Ked a nově i Woom.

Naše doporučení - přijde nám nejlepší na odrážedlo či kolo koupit helmu novou a dědit ji pak jen v rámci sourozenců a rodiny, kde víte, jaká je historie helmy. Vyložené bazarovou helmu od cizího člověka nedoporučujeme kupovat, jde o bezpečnost, tam se to nevyplatí. U bazarovného kola či odrážedla jeho stav vícemeně vidíte nebo odhadnete, u použité helmy nemusí být vada znát.

5. Od kdy používat helmu pro dítě

kvalitní přilba na kolo či odrážedlo - neobycejne.czNěkdo dává helmu už na plastová odstrkovadla a motorky, já osobně jsem dávala až od dvoukolého odrážedla. Opravdu to nepodceňte, je to už rychlý prostředek, děti jsou ještě malé a vyvádí na tom lotroviny. Z vlastní zkušeností vím, že k pádu může dojít raz dva a budete si blahořečit, že jste dítěti helmu dali.

Naše doporučení
Na plastové motorce bych rozlišila, zda je dítě "drak" (takže helmu) nebo si poklidně jezdí (bez helmy). Na dvoukolové odrážedlo cyklistickou helmu určitě. Na dětském kole je dětská přilba až do 18 let povinná a zároveň fakt užitečná.

 

 

 

6. Je jedno, jak drahou helmu má dítě na hlavě. Podstatné je, jak jí má přidělanou.

kvalitní dětská helma na kolo nebo odrážedlo - Neobycejne.czDětské přilby i dospělácké se liší jako každé zboží cenou. Dražší jsou většinou helmy dělanou in-mold technologií, která se označuje za bezpečnější. Pak jsou helmy lepené (u těch pozor nenechávat ležet na slunci nebo v autě, na které paří sluníčko!). Mohou být kvalitní lepené nebo také naprosté šunty. 
My už 15 let prodáváme a sami používáme prověřené dětské helmy na kolo či odrážedlo Abus, Ked a nově i Woom.

 

 

Naše doporučení
V každém případě, na prvním místě je dobře připevněná přilba na hlavě (a je jedno kolik stála peněz). To znamená pásky seřídit hezky kolem uší a utahovací pásky nesmí plandat 5 cm pod bradou, ale jsou volné jen tak na prst. Helma se nevysouvá nad čelo nebo nesedí jen na šošolce hlavy.
Když si představíte, že dítě spadne, tak se helma nesmí z hlavy sesunout ani posunout!
Na procházkách vidím tolik dětí, které kolem mě projedou na odrážedle nebo kole a helmu mají vícemeně na ozdobu, nebo "že by se to mělo" a při pádu by dítě vůbec neochránila a to je opravdu velká škoda a chyba.

 

Takže uživejte vy i vaše děti na kolech, odrážedlech, koloběžkách a myslete při tom na svojí hlavu, máme jen jednu:-)

Prima jízdy vám přeje, 

Eva Šenkyříková, Neobycejne.cz