Je lepší na dětském kole řetěz nebo řemen?

Milí zákazníci, 

15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola a odrážedla. Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.

Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme). 

Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.

Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým. 

 

Je lepší na dětském kole ŘETĚZ nebo ŘEMEN?


Všechno se pořád vyvíjí
. Před pár lety by tahle otázka ani nemohla vzniknout. 

řemen na dětském kole - neobycejne.czřemen na dětském ultralehkém kole - neobycejne.cz

Postupně přibývají dětská kola, kde je místo klasického řetězu, který každý zná - novinka řemen. 

Na veletrhu v Hamburku i na Eurobiku jsme viděli řemen na již mnoha kolech - dětských, dospělých, elektrokolech. Takže řemen určitě budeme vídat na dětských kolech čím dál častěji. 

Kdysi jsme ho měli pro naše děti na dětském kole Early Rider Belter 16, to bylo první dětské kolo s řemenem a byli jsme s řemenem moc spokojení.

 

Pojďme se tedy na dětská kola s řemenem podívat podrobně.

řemen na lehkém dětském kole - neobycejne.cz

Výhody řemenu:

  • Vypadá krásně, celé kolo vypadá designově velmi dobře.
  • Je tichý. Neslyšíte tedy řetěz, šustění různých krytů apod.
  • Dítě se od něj neušpiní, u řemenu nehrozí mastné skvrny. Rodič se neušpiní při přenášení ani při převozu autem.
  • Snadná údržba, nemusí se mazat jako řetěz, nekoroduje, stačí občas otřít hadříkem s teplou vodou.

 

Co je stejné u řemenu i řetězu?

U dětských kol jsou jízdní vlastnosti stejné, nedá se říci, že by se lépe šlapalo a pod, z tohoto hlediska jsou na tom řemen i řetěz podobně.

Nevýhody řemenu:

  • Kola jsou o něco dražší.
  • Nezná to úplně každý, dejte si pozor, aby kolo seřizoval někdo znalý této problematiky. Od nás vám kola s řemenem dojdou již seřízená naším cykloservisem! Podstatné je správné napnutí řetězu.
  • Pokud byste řemen opotřebovali nebo zničili, tak výměna je dražší než u řětězu. Ke zničení ale určitě nedojde za normální jízdy, řetěz se nepřetrhne. 

 

planetová převodovka - neobycejne.cz


U velikosti 20" a výše souvisí s řemenem na dětských kolech i planetová převodovka, o tom, ale zase někdy příště v jiném článku.

Na stávajícím dětském kole si nemůžete jen tak vyměnit řetěz za řemen, je to celá součástka, která souvisí s konstrukcí kola.

Pokud vás řemen zaujal, je potřeba vybírat dětská kola, která řemen již mají.  

U nás vám rádi nabídneme seřízená ultralehká dětská kola s řemenem.

Krásná ultralehká kola Bungi Bungi - dokonce ve všech velikostech 14", 16", 20", 24".

lehká dětská kola s řemenem Bungi Bungi - neobycejne.cz


A cenově dobře dostupný Amulet Belt vel. 16". A ještě očekáváme v průběhu roku 2022 jednu skvělou řemenovou novinku, máte se na co těšit :-)

lehké dětské kolo s řemenem Amulet 16 Belt - neobycejne.cz

 

Samozřejmě se pořád bavíme o lehkých dětských kolech s řemenem, jsme speciálkou pouze na lehká a ultralehká dětská kola.

Nejčastěji se u kol, která jsme měli možnost v České republice vidět, používá značka Gates Carbon Drive, což je světový leadr v tomto oboru.  Tento speciálně vyráběný řemen s uhlíkovými vlákny představuje silnou a účinnou náhradu klasického řetězu jízdních kol. 

Otázka, která většinou napadne každého - Jak hodně řemen vydrží, nepřetrhne se?

řemen na dětských ultralehkých kolech - neobycejne.czZatím jsme neřešili jedinou reklamaci, přetrhnout řemen se vám dle mě nepovede, maximálně, že by vám ho hodně závistivý soused přeštípnul:-).

U řemenů se totiž uvádí životnost delší než u řetězů. Samozřejmě i řemeny se opotřebují, pak je potřeba ho vyměnit, to je stejné jako u řetězů. Je potřeba ho vyměnit, když byste našli prasklinu nebo vylomený zub. Ale bavíme se o dětském kole, na kterém odjezdilo povícero dětí. Na stránkách gatescarbondrive.com můžeme najít obrázek složení řetězu, tak pro ukázku, samozřejmě je více značek řemenů a každý výrobce dětského kola si na něj dodává řemen dle své volby. 

O pevnosti řemenu svědčí i to, že se používá i na motorky.

Řemen je pevný v tahu.
Je náchylný při kroucení, ohýbání, proto je potřeba, aby při seřizování či výměně řemenu, se tomu věnoval někdo znalý problematice.
Stejně tak je potřeba dávát pozor při skladování kola nebo jeho převozu (například, abyste na řemen nedali něco těžkého nebo jste ho něčím nedeformovali.)

 

Údržba řemenů je také jednoduchá, stačí nečistoty občas otřít navlhčeným hadříkem. Případně existují i specielní spreje na údržbu řemenu (které odpuzují vodu a nečistoty). Určitě nepoužívejte žádné mazivo.

Takže abychom souhrnně odpověděli na otázku Je lepší na dětském kole řemen nebo řetěz?
Nedá se říci, že je lepší dětské kolo s řemenem nebo s řetězem.
Kola s řemenem přinášejí designovou čistotu, krásu a další výhody (podrobně popsáno viz výše) spojené s o něco vyšší cenou.
Jízdní vlastnosti jsou u dětských kol s řemenem i řetězem dle nás podobné, takže z tohoto hlediska není ani jedno lepší nebo horší.

Jsme velmi rádi, že vám lehká dětská kola s řemenem můžeme nabídnout, že pohodlně doputují až k vám domů.

Rozhodně si myslíme, že budou dětská kola s řemenem na trhu přibývat, proto jsme na jednom místě chtěli shrnout informace, na které se nás v naší Poradně často ptáte. 

Přejeme vám fajn dny, 

Eva Šenkyříková a náš tým za Neobycejne.cz