Dětské odrážedlo - k čemu je dobré

Milí zákazníci, 

15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola a odrážedla. Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.

Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme). 

Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.

Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým. 

Odrážedlo - k čemu je dobré?

odrážedloOdrážedlo je „kolo bez šlapek“ pro holky i kluky od cca 2 do 5 let (některá odrážedla jsou i od 1,5 roku). Je to skvělý předstupeň před klasickým kolem, děti se naučí dobře držet rovnováhu.  Učení je přirozené a většinu děti moc baví. Navíc odrážedlo kromě mrazivých a sněžných dnů využijete téměř celoročně. Je to novinka posledních let, na trhu již najdete široký výběr.

Samozřejmě lze namítnout, že odrážedla dříve nebyla a děti to také dobře zvládly. To je pravda, já to přirovnávám k myčce či pračce, bez nich to také jde, zkušenost to potvrzuje, ale proč nevyužít pokroku:-) Kromě toho, že odrážedlo je momentálně již několik let "novinka na trhu", tak věřím i dle zahraničních zkušeností, že si najde svoje stálé místo mezi cykloprostředky pro děti.

Výhody odrážedla

Hodně rodičů asi potvrdí, že naučit dítě jezdit na opravdovém kole dá většinou docela práci. Dítě se musí naučit skloubit 2 náročné úkony najednou - udržet rovnováhu a šlapat. Většinou se to řešilo přidáním pomocných koleček ke kolu, po čase jejich odejmutím a rodič běhal vedle kola a pomáhal dítěti s rovnováhou.

Můžete na to jít jinak – pořiďte dítěti odrážedlo. Na něm se snadno naučí držet rovnováhu, takže pak již bez problémů přejde na normální kolo. Můžete si přečíst naší zkušenost rodiče Od prvních krůčku ke kolu.

Ale hlavně, většina dětí odrážedlo vyloženě miluje, naučí se totiž na něm velmi rychle jezdit a jízda je pro ně jednoduchá a zábavná (je mi líto, že jako dospělá to už nemohu vyzkoušet a zažít:-). Ze začátku děti i chvílemi postávají a poponášejí odstrkovadlo mezi nohama, ale postupně se učí více a více držet rovnováhu (jako na opravdovém kole) a začnou svoje "kolečko" ovládat opravdu bravurně. Během pár hodin či dnů jsou vidět obrovské pokroky. Regulovat rychlost i přibrždění zvládají jednoduše nohama, když jsou starší (cca od 3 let), tak případně i brzdou na odrážedle.

Aby se děti naučily jezdit na kole, doporučujeme také tříkolku, na ní se zase naučí šlapat. Zkušenost s našimi dětmi byla taková, že po tréninku na odrážedle a tříkolce sedly na své první dětské kolo a rovnou jezdily! Zároveň je jízda na odrážedle natolik bavila, že dokud z odrážedla nevyrostly, tak střídaly jízdu na kole i odrážedle, každé totiž přináší jiný zážitek.

Kde využijete

odrážedloOdrážedlo využijete na procházky, výlety, cesty do školky, na nákupyaj. - prostě všude tam, kde by dítko muselo jít po svých, se sveze. Procházky najednou dítěti nevadí, dítko naopak počká na vás, než vy dojdete nebo dovezete druhého sourozence v kočárku. Na rozdíl od kola může dítě kdykoliv lehce zastavit, popojíždí a svojí rychlost bez problémů přizpůsobuje situaci. Když potřebujete jízdu dítěte usměrnit a voláte na něj, tak vás i slyší - oproti plastovým čtyřkolým odstrkávadlům (jsou vhodná cca od 1 roku a oblíbená u dětí), která mají plastová kolečka dělající hluk, tak kolečka odrážedel jsou tichá (jsou nafukovací nebo z různé gumy či pěnové hmoty).

TIP: pokud nemáte rádi loudavou chůzi dítěte po ránu do školky, když spěcháte do práce apod, tak odrážedlo je opravdu výhodné řešení. Ve školce stačí pomocí lanka se zámkem někde bezpečně přidělat.

Odrážedlo bez problémů unesete v ruce, když bude potřeba (do tramvaje, autobusu, chvíli poponést apod.) nebo se vejde bez problémů do auta. Případně si pořiďte pásek na rameno pro přenášení odrážedla.

Z vlastní zkušenosti s našimi dětmi vám odrážedla ráda doporučuji.

Bezpečnost na odrážedle

dětská helmaZ hlediska bezpečnosti pokládám za důležité zdůraznit, že odrážedlo je určeno pro jízdu na bezpečné rovinaté plochy bez automobilového provozu, rozhodně to není dopravní prostředek na běžné silnice!

Doporučuji používání bezpečnostní helmy. Jednak je odrážedlo mnohem rychlejší než plastová odstrkovadla a také se děti naučí, že je to přirozená součást jízdy, až přejdou na kolo. Pokud jezdíte po chodnících u frekventovaných silnic, tak se vám mohou i hodit reflexní vesty, najdete v naší nabídce i malé dětské velikosti.

Jestli jste dočetli až sem, tak přiznávám bez mučení, že je to článek pochvalný, na odrážedlech jsem totiž žádné nevýhody neshledala:-) Tedy až na to, že to jsou další výdaje, ale za to ta jejich velká radost stojí!

Eva Šenkyříková, e-shop Neobyčejně

Pozn: Článek je vyjádřením názoru autorky. Autorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr odrážedla pro vaše dítě, veškeré informace je potřeba si ověřit u výrobců a dbát jejich pokynů pro bezpečnost. Články a fotografie jsou autorským vlastníctvím E. Šenkyříkové a není dovoleno je kopírovat ani využívat bez výslovného souhlasu autorky.