Dětské odrážedlo Puky LR XL - recenze

Milí zákazníci, 

15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola, odrážedla a helmy.

Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.

Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme). 

Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.

Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým. 

Puky LR XL - KVALITNÍ odrážedlo / odstrkovadlo s brzdou

Super odrážedlo pro větší děti, kvalitní, se stupátkem na nohy, s vyklenutým rámem, pro děti od cca 3 či 3,5 let (od cca 95 cm). Přečtěte si naší recenzi - TEST odrážedla, kde najdete naše zkušenosti z praxe (viz dole). Výrobce Puky, německá firma s dlouholetou tradicí, se specializuje na cyklo-zboží pro děti. Na produkty Puky jsou minimální reklamace, doma jsme využili pro děti všechny jejich modely, takže je můžeme jen doporučit.

Podrobné informace:

Vhodné: Pro děti od cca 3 či 3,5 let (od 95 cm) do cca 6 let (cca 118 cm). Rozměr od rozkroku k zemi musí mít děti alespoň 41 cm (aby dosáhly na nejnižší polohu sedátka, podrobně viz článek Odrážedlo - srovnávací tabulka). Součástí je i stojánek!
Přednosti: Jedno z největších odrážedel na trhu. Pro větší děti, nebo děti, které už umí na kole, ale jízdu na odrážedle milují a chtějí ještě dál jezdit (většinou střídají kolo a odrážedlo). Už při pouhém pohledu na vás "dýchne" kvalita. Odrážedlo má propracované detaily a kvalitní rám. Originální design - hluboce vyklenutý rám (dětem se snadno nasedá) a stupátko na nohy. Výbava v základním vybavení - naf. pneu, brzda s dětskou páčkou, měkké pohodlné sedlo, kuličkové hlavové složení a stojánek, takže děti nemusí odrážedlo válet po zemi (zvonek je potřeba dokoupit, detailní fota jsou jen ilustrativní)..
Materiál: kov (rám).
Sedlo: vysouvací 41 - 55 cm. Měkké, velké, pohodlné. 
Brzda: kvalitní V- brzda. Páčka na řídítkách je uzpůsobená pro dětskou ručku (děti na páčku dosáhnou i ji umáčknou, což bohužel není vždy samozřejmostí). Děti jsou schopné využít brzdu od cca 3 let. 
Pneumatiky: Nafukovací, vel. 12,5´. Paprsková kola s kuličkovými ložisky. 
Váha, délka: 5,7 kg; 95 cm.
Řídítka: Vysouvací 55 - 64 cm. Na koncích bezpečnostní gripy. Hlavové složení - kuličkové hlavové složení, které zvyšuje životnost odrážedla (řídítka se ani po více letech neviklají). 
Sestavení: Odrážedlo je v krabici částečně rozložené. Jednoduše složíte dle obrázkového návodu, přidělají se pouze řídítka. Je potřeba případně seřídit či doladit brzdu, k tomu můžete využít nejbližší cykloservis. 


Recenze, test, zkušenosti - odrážedlo Puky LR XL

Puky LR XL - test odrážedla
Testování odrážedla Puky LR XL logicky navázalo na předcházející modely (Puky LRM nejmenší a Puky LR1Br - střední). Syn na něm jezdil od cca 4 let, pokud má vaše dítko nejméně 95 cm, může i dříve. Odrážedlo díky své kvalitě bez problému zdědí další sourozenec a další děti. U nás patříly všechny modely Puky u obou synů k nejoblíbenější značce (měli jsme doma hodně odrážedel, protože jsme před zařazením do prodeje testovali).


Firma Puky vyrábí kvalitní výrobky a tím, že je odrážedlo z kovu a má kuličkové hlavové složení, tak na něm není v podstatě co rozbít. Puky odrážedla jsou charakteristická vyklenutým rámem, dětem se dobře nasedá a jak se trochu rozjezdí, tak si rády odkládají nohy na stupátko, proto je odrážedlo tak oblíbené. Odrážedlo má i stojánek!

Puky LR XL - test odrážedla

Puky XL je jedním z nějvětších odrážedel na trhu (ještě existuje Ridgeback Scoot XL - má ještě o něco větší pneu a klasický nevyklenutý rám). Puky XL je celkově delší, mohutnější a sedlo a řídítka začínají na výšce tam, kde běžně odrážedla většinou končí. Je skvělou volbou v těchto případech:

a) vaše dítě miluje odrážedla, již jezdí třeba i na kole a ze svého odrážedla vyrostl, ale ještě by rád jezdil. Tímto odrážedlem mu určitě uděláte radost. Vydrží cca do 6 let a bez problémů ho pak i prodáte dál a snížíte si tak vstupní náklady.
b) vaše dítě začíná na odrážedle kolem 3 až 4 let. Třeba nechtěl na odrážedle předtím jezdit, nebo jste zkoušeli rovnou kolo s balančními kolečky, ale moc mu to nešlo a vy se přece jenom pro odrážedlo rozhodnete. Puky je fajn v tom, že mu vydrží v tomto věku déle než na jedno léto a zdědí ho dál i sourozenec.

Puky LR XL - test odrážedla
Puky XL jsme zkoušeli při jízdě ve městě i v terénu (na výletech v lese) a všude dobře obstálo. Jistě oceníte u již starších dětí brzdu, přibrzdí si všude, kde budou potřebovat a vy tak budete moci jít v poklidu za nimi (páčka je opravdu uzpůsobená pro dětskou ruku, což se nedá říci o všech odrážedlech na trhu). 

Ráda bych ještě uvedla na pravou míru mýtus, na který se mě 
rodiče sem tam ptají a to, jestli musí mít děti kvůli stupátku nožičky při jízdě více od sebe. Stupátko je široké jen 12 cm. Aby děti mohly udržet stabilitu, jak při jízdě, tak při stání, mají nohy přirozeně od sebe minimálně těch 12 cm a více, takže stupátko v tom nehraje, dle našich zkušeností z praxe, žádnou roli.

 

Puky LR XL - test odrážedla


Odrážedlo je pro starší děti tak akorát těžké, s plnou výbavou váží 5,7 kg, což dětem nedělá žádné problémy (kolo na kterém v tomto věku jezdí mívá i okolo 9 kg).
Pokud by rodič potřeboval odrážedlo kousek poponést, existuje skvělá vychytávka nosící pásek , 
celkově však doporučuji starší děti učit to, že pokud se rozhodnou jet na odrážedle ven, tak na něm také dojedou domů a je to jejich zodpovědnost (zvlášt u tohoto velkého odrážedla). Zde vidíte porovnání odrážedel Puky: Puky LRM (pro děti od 85 cm), Puky LR1Br (do 92 cm), Puky XL (od 95 cm).

porovnání odrážedel Pukyporovnání odrážedel Puky

ČASTÉ DOTAZY, které na odrážedlo Puky LR XL máte:

-- Máme koupit střední model LR1Br nebo větší LRXL?
Na modelu Puky LR1Br jezdí děti od cca 2,5 do max. 5 let (od 92 cm). Na modelu Puky XL jezdí od cca 3 či 4 le do max. 6 let (od 95 cm). Modely se tak kolem 3,5 let překrývají. Záleží tedy jakou aktuální výšku vaše dítě má a jaké jsou další souvislosti. Např. chcete jen, aby se rozjezdil přes léto a pak přešel na kolo a zdědí ho v závěsu další sourozenec, pak se spíše hodí střední Puky LR1Br. Pokud se vás spíše týká varianta a) nebo b), kterou zmiňuji viz výše, pak se vám může hodit spíše největší XL. Celkově se prodávají více střední LR1Br, což je logické, protože děti v Čechách začínají nejčastěji jezdit kolem 2 let, kdy je model XL ještě příliš veliký. 
-- Protáčejí se řídítka?
Ano řídítka se protáčí, nemají žádné omezení v pohybu, když dáte na ně dítěti např. košík, tak si to vždy dá správně nebo ho na to jen upozorníte, ať si řídítka otočí. Má to vliv pouze na to, aby si neobtáčel na řídítka zbytečně brzdové lanko. Je to stejné jako u klasického kola. Výhoda je, že vytočí každou zatáčku (řídítka se nezastaví třeba po otočení do 30 stupňů) a nemusí si odrážedlo do zatáčky celé štelovat. Osobně to dokonce pokládám při pádu za bezpečnější, ale názory na to se různí. Každopádně nám to za roky testování nedělalo žádný problém. 

Na rozdíl od plastové motorky je již odrážedlo rychlý dopravní prostředek, určitě pořiďte hned od začátku dítěti helmu.  

Velice rádi vám odrážedlo Puky LR XL i jeho menší bratříčky z vlastní zkušenosti doporučujeme.

-- E. Šenkyříková, Poctivá dětská cyklistika --