Jak vybrat odrážedlo
Milí zákazníci,
15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola, odrážedla a helmy.
Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.
Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme).
Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.
Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým.
Jak vybrat odrážedlo
Již přes 15 let testujeme odrážedla a máme za sebou stovky zodpovězených dotazů vám, rodičům. Máme tudíž představu, co vás nejvíce zajímá a to najdete v našem článku. Věříme, že si u nás efektivně vyberete to NEJ dětské odrážedlo pro vaše dítě.
Zásadní rada - nehledejte ideální a nejsprávnější a nejbezpečnější odrážedlo. Stejně jako neexistuje ideální partner/ka není ani ideální odrážedlo. Pojmenujte si maximálně 3 parametry, které musí mít odrážedlo pro vaše dítě a podle toho vyberte. Ušetříte si tak týdny času neustálého přemítání, jestli je lepší tohle nebo tohle a místo toho už může dítě vesele jezdit:-)
VÝŠKA SEZENÍ
Jeden z nejdůležitějších údajů, který pozorně sledujte!
Nejnižší poloha sedla musí být taková, aby dítě dosáhlo oběma plnými chodidly na zem najednou - vit foto 1. Pokud by bylo dítě jen na špičkách - viz foto 2, tak nemá vůbec šanci bezpečně zabrzdit a bude přepadávat do stran a to je opravdu nebezpečné.
Když má dítě větší oblečení, tak to ničemu nevadí, ale u odrážedla to je velký problém a opravdu to nedoporučuji.
Odrážedla jsou různě velká a mají různě nastavitelná sedla od minimální do maximální výšky posezu (viz foto)
Minimální výška vám určuje, kdy nejdříve může odrážedlo dítě využít, maximální zase, jak dlouho ho bude moci využívat. Dobré je tedy, pokud je rozsah co největší.
Možnosti na trhu bývají od cca 5 - 12 cm (rozsah posunu. U některých značek odrážedel jde vyměnit tyč u sedla, za ještě delší - např. Cruzee, Scoot Ridgeback, pouze u nás u Kostka Run, Strider bike.
U nás rozměry min. a max. nastavení sedla najdete přehledně v naší tabulce Odrážedla - porovnání. Stejně tam najdete i to, zda se dají vysouvat řídítka, pokud máte vyšší dítko, tak se to může hodit.
Podle našich zkušeností z praxe bychom rozdělili odrážedla zhruba do 4 velikostí (dle výšky a věku dítěte):
1. od 83 či 85 cm (od 18 či 20 měsíců). |
nejmenší kvalitní odrážedla na trhu: Puky LRM, Strider bike, Cruzee, Frog Tadpole mini, |
2. od 88 či 90 cm (od 21 měsíců či 2 roky) |
doporučujeme náš top výběr: TooToo, FirstBike s adaptérem, Strider bike, Cruzee, |
3. od 92 cm (od 21/4 roku či 2,5 let) |
doporučujeme náš top výběr: Puky LR1Br a FirstBike, případně Strider bike a Cruzee |
4. od 95 cm (od 3 či 3,5 let) |
největší kvalitní odrážedla na trhu: Puky XL, Scoot Ridgeback |
Podívejte se na náš článek Odrážedla - porovnání, zde najdete náš TIP Z PRAXE, jak nejlépe vybrat tu správnou velikost odrážedla!
TIP 1: Nikdy nekupujte odrážedlo, u kterého není uvedena minimiální a maximální pozice sedla! Informace, že je od 2 let, je zcela nedostačující, často výškou sedla odpovídá odrážedlům až od 3 let a pro vaše dítě by bylo nepoužitelné i nebezpečně! Je mnohem důležitější, jestli dítě dosáhne plnými chodidly na zem, než jestli má odrážedlo tu "nej barvičku, blatníčky a obrázky".
TIP 2: Vybírejte odrážedlo tak na 1 rok maximálně na 1,5 roku dopředu, stejně nemáte šanci odhadnout dopředu všechny souvislosti - jak hodně ho to bude bavit, jak často bude jezdit, kdy bude chtít začít jezdit na kole, kdy odrážedlo podědí sourozenec atd. Kvalitní odrážedlo od nás vždy výhodně prodáte, podědí ho další děti v rodině, takže není potřeba si s tím dělat nadměrné starosti.
BRZDA
Zda má mít odrážedlo brzdu či nikoliv se často blíží závažnosti otázky být či nebýt:-). Na různých fórech najdete od rodičů zcela jasné rady a rozdělení na 2 tábory, kdy každý hájí svojí pravdu (typu "určitě bez brzdy, je to blbost" až po "určitě s brzdou, jinak je to nebezpečné"...).
Nezoufejte, dobře vám poradím a hlavně napíšu souvislosti. Ty totiž rozhodují o tom, jak se rozhodnout ve vaší situaci.
Zásadní informace pro rozhodování
- Děti brzdí na odrážedle nohama. Případnou brzdu využijí jen jako doplňující brždění, když jede odrážedlo rychleji, nejčastěji z kopce.
- Děti jsou schopné začít brzdit pomocí brzdové páčky na řídítkách většinou nejdříve ve 3 letech, do té doby nejsou schopné tuto dovednost při jízdě funkčně zařadit.
Odrážedlobez brzdydítěti pořiďte pokud:
-- začíná jezdit jako hodně malé už od 18 či 20 měsíců - díky tomu bude odrážedlo lehoučké a dětem se bude skvěle jezdit.
-- pokud je vaším nejdůležitějším parametrem váha odrážedla, i očekáváte, že ho budete častěji nosit nebo budete odrážedlo potřebovat přehodit přes rukojeť kočárku. Bez brzdy jsou totiž odrážedla třeba i o půl kilogramu lehčí. Stejně tak, pokud kupujete odrážedlo drobnému dítku a potřebujete, aby bylo pro něj co nejlehčí.
-- pokud víte, že budete jezdit jen po rovinách, na známých trasách a u případných kopečků si dítě pohlídáte
-- pokud tušíte, že dítě je akční a šikovné a půjde brzo na kolo. Brzdu děti využívají většinou nejdřívě od 3 let, takže pokud začne na odrážedle např. v 1,5 roce a ve 3 letech půjde na dětské kolo, tak odrážedlo brzdu mít nemusí.
-- potřebujete odrážedlo pro nejmenší děti a pak ho podědí sourozenec nebo ho prodáte a pokud bude dítě odrážedlo milovat, koupíte mu pak odrážedlo s brzdou pro větší děti, které mu vydrží až do 5 či 6 let.
Odrážedlo s brzdou dítěti pořiďte pokud:
-- mu jsou aspoň 2 roky a máte u vás kopečky, takže výhledově brzdu kolem 3. roku začně využívat.
-- plánujete jezdit na výlety, kde nevíte, jaký přesně bude térén, takže starší dítě brzdu využije.
-- kupujete odrážedlo dítěti ve 2 či 2,5 letech, pak je větší pravděpodobnost, že brzdu stihne využít.
-- pokud kupujete odrážedlo pro dítě od 3 let.
-- pokud vám záleží na tom, aby si natrénovalo používání brzdy, což pak využije na dětském kole. Pokud se vám líbí naše ultralehká dětská kola, tak ty mají všechna od nejmenší velikostí již obě brzdové páčky na řídítkách.
Co rodiče často podcení - to, jestli dítě brzdu bude moci využít, je odvislé od toho, jak velká je brzdová páčka (jak daleko je od řídítek) a jak hladce jde zmáčknout. Děti mají malé ručky a potřebují tomu dobře uzpůsobené brzdové páčky. Věřte mi, že levná odrážedla mají opravdu levné komponenty a na tomhle se to pak pozná nejvíce.
Foto kvalitních páček u odrážedla Kostka Run a Puky LR1Br. Stejně tak jsou páčky kvalitní u odrážedla TooToo a First Bike.
Jaké existují brzdy na zadní kolo, viz fota.
Můžete mít brzdu čelisťovou (tzv. "V" brzdy) nebo bubnovou. Pokud je bubnová brzda kvalitní, tak pak je v podstatě bezúdržbová (doporučujeme Puky LR1Br nebo First bike). Určitě ale v obou případech brzd záleží na celkové kvalitě brzdy, lanek, páčky a na seřízení brzdy. Případně ojediněle najdete brzdu podobnou jako u koloběžek, kde děti ovládají brzdu nohama, tzv. nožní brzdu, viz odrážedlo Strider bike.
TIP: brzda není všemocná, sama jsem určovala dětem, z jakého kopce mohou sjet nebo že mohou jet např. až jeho poslední třetinu. Také je důležité, aby dítě bylo dobře vidět, to zařídíte díky reflexní vestičce. A jestě důležitější je, aby dítě mělo na hlavně dobře připnutou kvalitní helmu.
VÁHA
Váha je hodně důležitá pro malé děti (cca od 18 měsíců do 2 1/4 roku), A pak pro rodiče, kteří odrážedlo také občas nosí (tedy pokud nezavedete pravidlo, že na odrážedle se jezdí a rodič nosí maximálně přes přechod:-). Čím lehčí je odrážedlo, tím lépe se malým dětem ovládá.
Průšvih je v tom, že ne vždy výrobce udává pravdivý údaj. U nás najdete u zboží reálné údaje, osobně vše vážíme (viz naše originální tabulka).
Odrážedla bez brzdy a s nenafukovacími pneu jsou logicky lehčí, u nás najdete nejlehčí odrážedla na světěCruzee (jen 2 kg) a Strider Bike (jen 3 kg).
Odrážedla s plnou výbavou (brzda, nafukovací pneu) mají některá skvělou váhu již od cca 3,7 kg - u nás v našem Top výběru odrážedlo TooToo (3,7 kg) nebo First Bike (3,9 kg).
Pokud vybíráte odrážedlo pro dítě starší 2 let, kolem 2,5 let a více, tak už vás váha nemusí vůbec limitovat. Děti v tomto věku už bez problému zvládnou odrážedlo kolem 5 kg - např. kvalitní odrážedlo Puky LR1Br s originálním stupátkem na odkládání nohou a větším měkkým sedlem. Nebo odrážedla pro větší děti od 3 let, která jim vydrží třeba až do 6 let - Puky XL (5,5 kg) nebo Scoot Ridgeback (5,2 kg).
Nosnost
U odrážedel se někdy uvádí i jejich nosnost, většinou najdete čísla od 25 kg nebo až 75 kg.
Čísla jsou to rozdílná, já bych zde použila zdravý selský rozum. Používejte odrážedlo jen pro dítě, pro které je určené. Žádné veselé jízdy starších sourozenců nebo jejich kamarádů či dokonce dospěláků na večerní párty:-). Odrážedlo by to nemuselo vydržet a reklamace by vám nebyla uznána. Pokud potřebujete odrážedlo pro větší či těžší dítko, vybírala bych z bytelných - kvalitních kovových odrážedel.
PNEUMATIKY
Tak ještě jedno rozhodování - nafukovací či nenafukovací?
Je to podobné jako u kočárku, takže výhody a nevýhody si umíte více představit.
nafukovací:
+ dobře pruží v terénu, možnost rychlé jízdy
- přidají na váze (i o celý 1 kg). Můžete je píchnout.
nenafukovací:
+ nepíchnete je. Jsou lehká, odrážedlo je díky tomu o dost lehčí, ideální pro malé děti.
- méně pruží v terénu na kořenech a štěrku, mohou být trochu línější (záleží to ale i na ložiskách, viz dále).
TIP: Nezavrhujte nenafukovací pneu předem. Často jsou z materiálu, který i trochu pruží (kompaktní pěnová hmota, někdy zapouzdřená v tenké vrstvě plastu). Např. v našem Top výběru - malé odrážedlo Puky LRM má kolečka velikost jen 10´ a tam se nevyplatí dělat pneu i s duší (podobně jako na tříkolkách) a díky dobrým ložiskům rozdíl v jízdě ani nepoznáte. U nás tohle odrážedlo "odjezdilo" už 4 děti a pneu jsou zcela v pořádku. Stejně tak Strider bike nebo Cruzee. Tyto nenafukovací pneu můžete na pohmat i malinko zmáčknout, viz foto. Jsou to tichá kolečka, není to žádný tvrdý plast, který znáte u plastových odstrkovadel s více kolečky - motorek apod.
Vzorek pneu
Někdy si můžete vybrat i vzorek pneumatik, viz fota - běžný nebo hrubý "do terénu" např. u First bike Cross. Dle nás je to spíše jen otázka designu. Zkoušeli jsme jezdit v terénu (lesní cesty a pod) s mnoha typy a vzorky pneu a rozdíl jízdy bych u takto malých pneumatik vel. 12" nepoznala. U hladčích pneu nemusíte navíc řešit, že by v nich zůstávalo bláto.
Středová část kola
Středová část kol může mít výplň plastové či kovové loukotě nebo klasický výplet s drátky, jako znáte u klasického kola (vše viz fota). Upřímně, tohle podle mě řešit vůbec nemusíte. U odrážedel, která nabízíme v našem eshopu, jsme neměli za 10 let žádnou reklamaci na tento prvek. Na fotkách můžete vidět plastové loukotě u odrážedla First bike, kovové u Puky LR1Br a klasický výplet u odrážedla TooToo.
O kvalitě jízdy rozhodují hlavně ložiska v kolech.
Ložiska v kolech
Když odrážedlo zvednete a roztočíte mu kolo, tak podle toho jak rychle, dlouho či "bez kývání do stran" se točí můžete poznat kvalitu ložisek a jak je kolo vycentrováno. Upřímně řečeno to poznáte, když máte možnost porovnání s jinou značkou nebo jste odborník na kola. A nemůžete očekávat u odrážedel stejnou kvalitu jako u drahých šlapacích kol, pro děti je to ve většině případů naprosto dostačující.
A ještě ty blatníky...
Z našich dlouhodobých zkušeností bych řekla - neřešte to. Když prší, tak s dítětem na odrážedlo ven stejně nepůjdete. Když bude chtít dítě občas projet kaluž, tak bude maximálně trošku mokré. Odrážedla většinou blatníky nemají, jsou to malá kolečka vel. 10" nebo 12" a navíc by přidávala na váze, která je u malých dětí tak důležitá.
Když už tam blatníky jsou, tak jsou to často malé designové blatníčky, která vám stejně moc nepomohou nebo stačí, že vysunete sedlo a blatník bude už vysoko (např. u First bike), viz fota.
HLAVOVÉ SLOŽENÍ
Jednou z věcí, kterou by vás asi nenapadlo hned sledovat, je tzv. kuličkové hlavové složení (jako u klasických šlapacích kol). Jde o to, jak jsou řídítka vložena do vidlice. A je to je důležité pro to, jak bude kolo pohodlné pro jízdu, pro hladké zatáčení a jak dlouho vám vydrží. Prostě jsou to plus body navíc k celkové kvalitě (u nás ho mají v našem Top výběru: všechna Puky, Kostka Run, TooToo, Scoot Ridgeback, Frog Tadpole mini)
Jde o to, že řídítka mohou být do vidlice uchycena různě, viz fota popořadě - uchycení řídítek s kuličkovým hlavovým složením, uchycení jen pomocí plastových kroužků a úchytů (tam záleží, jak je to udělané, ale může se stát, že se řídítka budou po čase viklat). Dále někdy je vložení řídítek do vidlice řešeno pomocí rychloupínáku, vložení "trubka v trubce", máme vyzkoušeno, že když je to těsné, tak řídítka fungují bez nejmenších problémů (jako u odrážedla Strider bike a Cruzee)
TIP: u některých odrážedel to vůbec nezkoumejte, mají jinou konstrukci, např. First bike, tam je spojen díl řídítek a rámu úplně jinak, viz poslední foto.
MATERIÁL
Odrážedla se liší tím, z jakého materiálu je odrážedlo vyrobeno, především jeho rám. Musí totiž vydržet i občasné hrubší zacházení dětí. Na trhu můžete najít odrážedla:
-- kovová (ocel, různé slitiny, hliník...),
-- plastová,
-- dřevěná.
Kovová jsou logicky nejbytelnější, ale např. plastové odrážedlo First bike se jim zcela vyrovná. Dřevěná odrážedla jsou krásná, ale doporučuji o ně více pečovat, aby nezůstala nikdy ležet v trávě, byla uložena v suchém, nevlhkém prostředí, častěji je otírat i přelakovat apod.
Tvar rámu
Tvar rámu souvisí se způsobem nasedání. Třeba u odrážedla First bike je rám trochu vyšší, dítě se musí naučit tak, že zvedne nohu přes zadní kolo. Naopak třeba u odrážedla Puky (viz foto) je to řešeno jinak - konstrukce je prohnutá, dětem se jednoduše nasedá i sesedá a ještě si na stupátko odkládají nohy.
Děti jsou přizpůsobivé a naučí se rychle všechno, co je potřeba, většinou jezdí po celou dobu na jednom typu odrážedla, takže si zvyknou na to svoje a neřeší to.
BEZPEČNOST
Bezpečnostní prvky
Z hlediska bezpečnosti jednoznačně doporučujeme: kvalitní dětskou helmu, ať bez ní dítě nevyjíždí, odrážedlo je už rychlý prostředek.
Samotné odrážedlo žádné reflexní prvky mít nemusí, nám se nejvíce osvědčila reflexní vesta, díky ní je dítě vidět již z dálky.
Za šera či na podzim, když se dřív stmívá, doporučuji připevnit na odrážedlo blikačku (pod sedlo nebo na řídítka).
Protáčení řídítek
Na to se mě často ptáte. Chápu, že jste ovlivnění reklamou. Jedni výrobci tvrdí, že když se řídítka neprotáčí, tak je to nejbezpečnější pro dítě. Jiní, stejně kvalitní výrobci říkají, že odrážedlo je bezpečné, právě protože se mu řídítka protáčí. Tak jak to je?
Já jsem v praxi z hlediska bezpečnosti žádný rozdíl nevypozorovala. Takže já osobně bych to neřešila, jaké odrážedlo se mi bude líbit, tak prostě přijmu, jak to má s protáčením řídítek. Dítě se přizpůsobí bez problémů.
Řídítka se celá protáčí:
+ dítě vytočí hladce každou zatáčku.
- když si řídítka někdy otočí, nemusí to poznat, dá se vyřešit košíčkem, který bude vepředu na řídítkách a podle toho to dítě pozná.
Řídítka se neprotáčí:
(díky konstrukci, či tzv. dorazům v hlavovém složení se vytočí pouze do maximální polohy a tam se zastaví, viz fota např. u First bike max. do 30 stupňů, u odrážedla TooToo max. do 100 stupňů)
+ při prvních počátečních jízdách to bude dítěti více držet směr, pak už to dítě bravurně ovládá samo. Vždy je jasné, jak řídítka patří.
- nejde vytočit každá zatáčka, při prudším otáčení si dítě musí odrážedlo nejdřív celé naštelovat do směru.
Protáčení řídítek z hlediska bezpečí při pádu - když dítě spadne, tak holt spadne. Předem neovlivníte, jak spadne, co udělá zrovna odrážedlo, záleží v jakém je terénu, jak rychle jelo atd. Takže z hlediska bezpečnosti jsem nikdy nevypozorovala rozdíl mezi těmito odrážedly a osobně nepovažuji za důležité to u odrážedla řešit.
Pokud jste dočetli až sem, tak věřím, že už se vám rýsují ty nejdůležitější parametry, podle kterých snadno vyberete to "nej" odrážedlo pro vaše dítko.
Kvalitní a lehká odrážedla jsou jen zdánlivě o tolik dražší, než ta, kde jsou všechny komponenty nejlevnější, ale náchylnější k poruchám a reklamacím. Odrážedla v našem Top výběru vám vydrží pro několik dětí a ještě je pak bez problémů prodáte jako bazarová a snížíte si tak značně vstupní pořizovací hodnotu. Vaše dítko si tak užije super jízdy na kvalitním odrážedle, které budete mít navíc v záruce.
Každý rok máme na naše odrážedla minimální počet reklamací, která nám potvrzují, že se nám vyplácí naše přísná kriteria výběru, která odrážedla vám nabídneme k prodeji.
Prima jízdu s odrážedlem přeje
Eva Šenkyříková, Poctivá dětská cyklistika