Jak vybrat správnou velikost dětské helmy

Milí zákazníci, 

15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola a odrážedla. Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.

Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme). 

Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.

Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým. 

Jak vybrat správnou velikost helmy

 


1. Co si připravit

Nejlépe krejčovský metr. Nemáte-li, pomozte si proužkem papíru či provázkem (oboje v délce aspoň 60 cm) a pravítkem, kterým pak přeměříte výsledek.

krejčovský metra nebo provázek, papírový proužek a pravítko

Předem chceme říci, že pokud by se vám přece jenom stalo, že velikost netrefíte, bez problémů můžete helmu po jednom vyzkoušení (s orig. visačkami a krabicí) vrátit či vyměnit. Konkrétní podmínky jsou zde. Ročně prodáme hodně dětských helem a vyměňujeme jich zákazníkům jen malinko, takže věříme, že to také zvládnete na jedničku :-)

2. Změření obvodu hlavy

Změřte obvod hlavy dítěte. Přesně na mm nebo aspon půlcentimetr. Přes čelo, horizontálně (viz foto 1), vlasy klidně přitlačte, nesmí to být na volno. Neměřte šikmo jako na fotu 2, to se dostanete k jiným číslům a helma nebude pasovat! 

Může se vám hodit změřit i obvod hlavy v tenčí čepici, abyste měli představu, jakou potřebujete mít rezervu pro jaro a podzim, kdy děti pod helmu čepici nosí. Určitě neměřte s tlustou zimní čepici, ale tenkou bavlněnou - takto vypadají naše oblíbené čepice, udělané specielně pod helmy, aby nefoukalo do uší. Obvod je většinou o cca 5 - 10 mm větší.

Jak správně změřit obvod hlavyJak NEMĚŘIT obvod hlavy Měření v tenké čepici pod helmu

3. Výběr helmy podle tabulky

V tabulce si najděte obvod hlavy dítěte (měřeno bez čepice), který jste pečlivě naměřili (nejlépe s přesností na mm, když nám do mailu píšete, že dítě má obvod hlavy "asi tak nějak 50 cm", tak je to pro efektivní výběr nedostačující).

Jeďte pak po řádcích dolů a vidíte, kde se protínáte s barevnými pruhy (rozmezí helmy) a jaké máte možnosti na výběr. U těchto helem se pak podívejte, kolik máte rezervu (kam až barevný řádek dosahuje) a zda vám to takto vyhovuje. Pak už si stačí vybrat z mnoha designů.

Dětskou helmu, přilbu vybírejte tak, aby v ní byla pro dítě rezerva pokud možno cca 2 cm, případně více (např. má obvod 50 cm, ať helmá má horní rozměr aspoň 52 cm). Když se trefíte na začátek rozměru určité helmy a bude tam rezerva i 3 - 4 cm, je to efektivní, aby dítěti helma vydržela co nejdéle a aby se pod helmu vešla za chladnějšího počasí tenká čepice.
Pokud máte v závěsu mladšího sourozence, který helmu zdědí, tak vám na tom nemusí tolik záležet, hlavně, že padne momentálně dobře. Dítě jí např. 1 rok odnosí a pak předá dál, to je také možnost, pak vám bude stačit rezerva 1 - 2 cm.

Helmy s dobře vybranou rezervou vydrží cca 1,5 - 3 roky. Když jsou děti malé, tak jim hlavy ještě hodně rostou, dle mojí zkušenosti, teprve cca po 9. roce věku se to více ustálí a helmy tak často už měnit nemusíte.
 

Zde najdete přesné rozměry u helem, které jsem prodávali dlouhé roky a měli jsme s nimi dobré zkušenosti. Především jsme se věnovali značce Abus.

 

tabulka - dětské helmy na kolo a odrážedlo - porovnání


Pozn.: V tabulce jsou rozměry helem tak, jak to máme vyzkoušení se zákazníky z praxe. Rozměry, jak jsou psané na krabicích od výrobce, naleznete vždy u popisu konkrétní helmy.-- E. Šenkyříková, e-shop Neobyčejně --

 


Pozn.:Článek je vyjádřením osobního názoru autorky. Autorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr dětské helmy pro vaše dítě, veškeré informace si v případě potřeby můžete ověřit u výrobců a dbejte jejich pokynů pro bezpečnost. Články, tabulky a případné fotografie jsou autorským vlastnictvím E. Šenkyříkové a není dovoleno je kopírovat ani využívat bez výslovného souhlasu autorky.