Jak vybrat správnou velikost dětské helmy

jak vybrat správnou velikost helmy - Neobyčejně.cz

1. Co si připravit

Nejlépe krejčovský metr. Nemáte-li, pomozte si proužkem papíru či provázkem (oboje v délce aspoň 60 cm) a pravítkem, kterým pak přeměříte výsledek.

jak vybrat správnou velikost helmy - Neobyčejně.czjak vybrat správnou velikost helmy - Neobyčejně.cz

Pokud budete potřebovat poradit při výběru dětské helmy Abus Youn I., klidně se nám ozvěte. Prodali jsme stovky a stovky helem a pokud se zákazníci řídi našimi rozměry a radami, tak jich vrátili minimálně.

2. Změření obvodu hlavy

Změřte obvod hlavy dítěte. Přesně na mm nebo aspon půlcentimetr. Přes čelo, horizontálně (viz foto 1), vlasy klidně přitlačte, nesmí to být na volno. Neměřte šikmo jako na fotu 2, to se dostanete k jiným číslům a helma nebude pasovat! 

Může se vám hodit změřit i obvod hlavy v čepici, abyste měli představu, jakou potřebujete mít rezervu v helmě pro jaro, podzim či zimu, kdy děti čepici pod helmu nosí. Určitě nepoužívejte a neměřte s tlustou zimní čepici, helma je pak jen vršku hlavy a při pádu by pak dítě dobře neochránila. U nás můžete zakoupit specielní čepici pod helmu, je pružná, neprofoukne a hlavně je i přes uši. Naše čepice přidá na obvodu hlavy 0,9 cm. 

jak vybrat správnou velikost helmy - Neobyčejně.czjak vybrat správnou velikost helmy - Neobyčejně.czjak vybrat správnou velikost helmy - Neobyčejně.czčepice pod cyklistickou helmu - Neobyčejně.cz

3. Výběr helmy podle rozměrů

Pokud kupujete helmu na dálku nedoporučujeme se řídit jen tím, co je napsáno na krabici helmy a co dodavatel jen opíše na web. Často jsou tam rozměry, které dle nás nejsou reálné, většinou slibují, že helma je na delší rozmezí, než je možné.
Máme z praxe vypozorováno, že dětské helmy vydrží cca obvod hlavy + max. 4 cm. Pak už začnou mít děti helmy jen na vršku hlavy a to je při případném pádu opravdu neochrání, nepodceňujte to. 
Také nedoporučujeme nakupovat dle věku dítěte, typu "dítě je malé", tak "S". Některé 3 leté dítě má klidně hlavu dospěláka a kdybyste mu nezměřili obvod hlavy, tak to ani nezjistíte. 

My pro vás momentálně nabízíme helmy Abus Youn I. 2,0. Helmy Abus prodáváme přes 10 let a sami je využíváme. Máme s nimi výborné zkušenosti.
Dětské helmy na kolo (či odrážedlo) Abus Youn I. 2.0 jsou dobře hluboké, kryjí dostatečně zátylek a mají velkou blikačku. Jsou většinou jednobarevné, takže jednu helmu využijete pro holky i kluky. U nás navíc můžete vyšperkovat vinylovými samolepkami a ty po čase změnit. 

Helmy Abus Youn I. 2.0 jsou ve 2 rozměrech (S a M) a z praxe máme odzkoušeno takto:

 

dětská helma na kolo Abus Youn I. - Neobyčejně.cz

Ke každé helmě Abus u nás dostanete navíc 2 DÁRKY - vinylové samolepky dle výběru a Pohádku helmičkou (motivuje děti k nošení helmy:-).

dětská helma Abus na kolo a odrážedlo - Neobyčejně.cz

4. Naše tipy z praxe

Dětskou helmu na kolo (či odrážedlo) vybírejte tak, aby v ní byla pro dítě rezerva pokud možno nejméně cca 2 cm, případně více (např. dítě má obvod hlavy 50 cm, ať helmá má horní rozměr aspoň 52 cm).
Když se trefíte na začátek rozměru určité helmy a bude tam rezerva i 3 - 4 cm, je to ideální, aby dítěti helma vydržela co nejdéle a aby se pod helmu vešla za chladnějšího počasí čepice.
Leckdy to ale ideálně nevychází, nevadí. Můžete počítat i s tím, že p
okud máte v závěsu mladšího sourozence, který helmu zdědí, tak vám na tom nemusí tolik záležet, hlavně, že helma padne momentálně dobře. Dítě jí např. 1 rok odnosí a pak předá dál, to je také výborná možnost. Pak vám bude stačit rezerva 1,5 - 2 cm. Nebo pak helmu v pohodě prodáte ve svém blízkém okolí. Na bazarech se dětské helmy zas tolik neprodávají, protože se někteří rodiče bojí, zda helma nebyla "bouraná" aniž by to bylo zvenku vidět, v blízkém okolí rodiny a přátel si ale lidé logicky důvěřují. 

Celkově, co všechno u helem můžete zkoumat, chcete-li:-), je shrnuto v našem článku: Jak vybrat dětskou helmu.

Posdílíme s vámi ještě naši další mravenčí práci a tou je tabulka porovnání helem. Jsou to helmy, které jsme v posledních 15 letech prodávali.

Najdete tam námi nejprodávanější helmy Abus, novější i starší typy, zde najdete jejich recenze: Abus Youn I., Abus SmileyAbus Anuky. 

Dále najdete u nás recenzi na helmy Woom a Ked

V tabulce si najděte obvod hlavy dítěte (měřeno bez čepice), který jste pečlivě naměřili (nejlépe s přesností na mm, když voláte na poradu, že dítě má obvod hlavy "asi tak nějak 51 cm", tak je to pro efektivní výběr nedostačující).

Jeďte pak po řádcích dolů a vidíte, kde se protínáte s barevnými pruhy (rozmezí helmy) a jaké máte možnosti na výběr. U těchto helem se pak podívejte, kolik máte rezervu (kam až barevný řádek dosahuje) a zda vám to takto vyhovuje. 

Helmy s dobře vybranou rezervou vydrží cca 1,5 - 3 roky. Když jsou děti malé, tak jim hlavy ještě hodně rostou. Dle mojí zkušenosti, teprve cca po 9. roce věku se to více ustálí a pak už jen helma na pubertu a rovnou na dospělost:-).
 

dětské helmy porovnání - Neobyčejně.cz

 


Pozn.: V tabulce jsou rozměry helem tak, jak to máme vyzkoušení se zákazníky z praxe. Rozměry, jak jsou psané na krabicích, naleznete u výrobců a dodavatelů.

-- E. Šenkyříková, e-shop Neobyčejně --

Pozn.:Článek je vyjádřením osobního názoru autorky. Autorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr dětské helmy pro vaše dítě, veškeré informace si v případě potřeby můžete ověřit u výrobců a dbejte jejich pokynů pro bezpečnost. Články, tabulky a případné fotografie jsou autorským vlastnictvím E. Šenkyříkové a není dovoleno je kopírovat ani využívat bez výslovného souhlasu autorky.

Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si u nás ke kolu či odrážedlu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým.