Kolik váží lehká dětská kola?

Milí zákazníci, 

15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola a odrážedla. Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.

Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme). 

Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.

Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým. 

Dětská lehká kola 16 - Kubike


Proč je lehké kolo pro dítě tak důležité? Historie lehkých kol.

dětské kolo early rider BelterObvyklá váha dětského kola 16 palců je zhruba od 9,5 kg do 13 kg. To je na malé dítě o váze do 25 kg, opravdu hodně. Je to často polovina jejich vlastní váhy!
Kdybychom měli naše dospělácká kola takto těžká - např. 30 či 45 kg, nejezdilo by se nám vůbec dobře. Proto dětem na těchto těžších kolech dělá často problém rozjet se, kolo ušlápnout, vyjet s ním kopec i obyčejně s ním manipulovat.

Někdy v roce 2012 se na českém trhu poprvé objevila první ultralehká kola Early Rider Belter s neuvěřitelnou váhou 5,7 kg, které jsme s naším synem hned otestovali (to mělo tenkrát jen jednu brzdu, dnes váží o něco více). Těžko se s ním pak loučil, když šel na větší kolo a i já jsem ocenila skvělou manipulaci při nakládání do auta a pod, bylo jak pírko. Lehké dětské kolo tedy ulehčí cyklo-život nejen dítěti, ale i rodiči, který s ním také často manipuluje.

Postupně přibyly další značky lehkých dětských kol Woom a Frog.
Do České republiky jsme před několika lety přivedli topovou německou značku Kubikes a přiblížili ji rodičům dětí a dnes již tato kola vidíte na cyklostezkách velmi často (kola Kubikes se stala tak oblíbená, že jsme k tomu napsali i článek na blogu). Odzkoušeli jsme s dětmi a jako jediní v ČR prodávali značku Saracen a Ridgeback a další a další kola, mezi prvními jsme začali prodávat kola s řemenem Bungi, Academy, Rascal. Naštěstí v posledních letech výrobci pochopili, že lehká dětská kola dětem opravdu ulehčují život a nabídka těchto kol se rozrůstá (Beany, Puky, Author, Amulet).

Jak vážíme lehká dětská kola?

osobně vážíme dětská kolaSamozřejmě se bavíme o váze celého kola včetně pedálů! Nerozumíme tomu, proč to většina obchodů uvádí bez nich, jako kdyby to byla u těchto kol volitelná součástka :-).

A naopak vážíme kola bez přídavných koleček a bez blatníků. U všech našich kol najdete přesnou váhu!, což je bohužel na trhu spíše výjimka, často se tento údaj vůbec nedozvíte, nebo je dle našich zkušeností účelně zkreslený.

 

V našem top výběru lehkých dětských kol jsme kola rozdělili přehledně nejen podle velikosti 14", 16", 18", 20", 24", 26", 27,5", ale u každého kola najdete přesnou váhu (váženo včetně pedálů!).

 

 

Podle čeho vybírat lehké dětské kolo

Na co ale potřebujeme důrazně upozornit - váha je jen jeden z důležitých parametrů. Jednotlivé značky kol se od sebe samozřejmě liší - velikost 16" má sice stejně velké pneu, ale kola mají jinou velikost rámu, jinou nejmenší výšku vytažení sedla od země atd.
Proto je některé kolo 16" vlastně "menší 16" a jiné "větší 16" a adekvátně podobně u velikosti 20" atd. A logicky "menší 16" s menším rámem může vážit o něco méně, než "větší 16" s o něco větším rámem (viz fotografie porovnání kol Kubikes 16, rám S a rám L, pneu oboje vel. 16"). Nevybírejte tedy kola jen podle váhy, ale komplexně.

lehká dětská kola Kubikes 16S a 16L

Dali jsme si s tím velkou práci, abyste mohli dětské kolo bez problémů vybrat na dálku (o čemž svědčí kvanta dodaných kol a jen pár vrácených zpět).
Zde najdete návod jak přeměřit dítě, abyste vybrali takové kolo, které dítěti perfektně padne. K tomu vám pomůže naše originální tabulka porovnání dětských kol, kde můžete změřené míry porovnat a efektivně vybrat kolo. Hezky jednoduše od počítače či mobilu, využít můžete i naší poradnu a pak už jen čekat, až seřízené kolo dorazí až k vám domů:-).


Jaké kolo je ještě lehké?

Kolo s touto váhou (menší nebo rovno), my pokládáme za lehké dětské kolo. 

velikost kola 14" 16" 18" 20" 24" 26" 27,5"
váha ≤ kg (včetně pedálů) 6 kg 6,7 kg 7 kg 8,7 kg 9,5 kg 10,2kg  10,5 kg


Důležitá poznámka: 
U větších kol 24", 26" a 27,5" uvažujeme kola bez odpružené vidlice, s V brzdami (logicky kolo s odpruženou vidlicí a např. diskovými brzdami bude těžší, nejméně o 1-2 kg).

Obecně bychom řekli, že naprosto zásadní nám přijde vybrat pro děti lehké dětské kolo ve velikostech 14", 16", 18" a 20".
U větších kol 24", 26" a 27,5" je na zvážení, zda chcete, aby kolo mělo už odpruženou vidlici, jaké potřebujete brzdy, kde chcete jezdit. Vybírejte určitě zase z lehčích kol, ale dle nás už jsou pak děti větší a není potřeba bazírovat tolik na váze (ve smyslu stovek gramů). My máme třeba pro větší děti o něco těžší kola (v porovnání s těmi nejlehčími na trhu), ale s odpruženou vidlicí, protože jezdíme nejvíce po lesních cestách, kde jsou kořeny, kameny, nerovnosti. Někdo jiný má ale třeba hubená dítka, odpruženou vidlici nepotřebuje nebo jezdí dlouhé trasy a nejčastěji asfaltové cyklostezky a silnice, tak s radostí pokračuje i v ultralehkých kolech 24", 26" a 27,5"
Prostě vybírejte kola na míru svým dětem a vašim rodinným potřebám:-).

Můžete se setkat s termínem ultralehká dětská kola nebo lehká dětská kola. 
My bychom řekli, že ultralehká kola se vejdou do do nějaké "magické" hranice, např. u kol 16", je to váha 6 kg. A lehká kola pak mají navíc jen pár set gramů, například váha 6,5 kg pro dětské kolo 16", je pořád excelentní.
Proto celkově pro nás tato kola patří dohromady, každé kolo a značka má své přednosti, jiný hezký design. Následující váhy u jednotlivých velikostí pokládáme za skvělé a opravdu dle našich osobních zkušeností i zkušeností našich zákazníků, ulehčí dětem život.

Kolik přesně váží lehká dětská kola? 

A teď naše slíbená tabulka s váhami (váženo s pedály), jsou v ní kola z Našeho top výběru lehkých dětských kol.

🄫Neobyčejně.cz 
Kolik váží lehká kola? (váženo s pedály!)
 
Lehká dětská kola 14"
Woom 2, 5,4 kg
Bungi 14  5,7 kg
Academy 14
 
Lehká dětská kola 16"
Kubikes 16, S- 5,8 kg, L- 5,95 kg
Academy 16, grade 3 -5,8 kg 
Beany Zero 16, 5,7 kg
Woom 3, 5,8 kg
Puky LS Pro 16, 6,2 kg
Amulet 16,Belt 6,5 kg
Author Record 16, 6,6 kg
 
Lehká dětská kola 18"
Puky LS Pro 18, 6,4 kg
 
Lehká dětská kola 20"
Academy 20, 7,7 kg
Woom 4, 7,8 kg
Kubikes 20S, 20 L, 7,9-7,95 kg
Beany Zero 20, 7,8 kg
Amulet Tomcat 20, 8,3 kg
Bungi 20 belt, 8,4 kg
Puky S Pro 20, 8,35 kg
Author Record 20, 8,6 kg
 
Lehká dětská kola 24"
Beany Zero 24, 8,5 kg
Kubikes 24 S a L, 8,8-8,9 kg
Woom 5, 8,7 kg
Bungi 24 Belt, 9,5 kg
Puky LS Pro 24, 9,1 kg
Amulet Tomcat 24, 9,3 kg
 
Lehká dětská kola 26"
Beany Zero 26, 8,9 kg
Woom 6, 9,8 kg

 

Lehká dětská kola se vyplatí i finančně!

Běžné ocelové dětské kolo velikosti 16" s váhou od 9,5 kg do 12 kg stojí cca 4800 až 6500 Kč.
Lehká až ultralehká dětská kola vel. 16 stojí o cca 2000 až 4500 Kč více než tato těžká dětská kola.
Je však potřeba si uvědomit, že díky své kvalitě na nich odjezdí bez problémů 2 až 5 dětí, takže po využití v rodině s více sourozenci je bez nejmenších problémů prodáte jako bazarové (ceny se pohybují nejméně za 1/2 původní ceny a více).
Přečtěte si také v našem článku Výhody a nevýhody dětských lehkých kol.

lehké dětské kolo 16 woom 3
Vaše dítě či děti si tak v konečném finančním součtu užijí špičkové kolo s dvouletou zárukou za poloviční či třetinovou cenu (při dědění kola v rodině a prodeji dál).

A to už opravdu stojí za úvahu:-).

Protože vašemu malému cyklistovi lehké kolo ulehčí život.

Rodiče nám často píší, jak děti na lehkých kolech rády jezdí a jsou z výletů nadšené. Vyšlápnou totiž i kopce, kolo si vyvedou kam potřebují, nepadá na ně při zastavení, skvěle ho ušlápnou a je tak výborným společníkem při jejich začátcích cyklistiky. Jezdí pak na kole rády i jako junioři a dospělí.

Neváhejte se na nás obrátit a poradit se o výběru kola,

Eva Šenkyříková
neobycejne.cz

Pozn.: Článek je vyjádřením osobního názoru autorkyautorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr kola pro vaše dítě, veškeré informace si v případě potřeby ověřte u výrobců a dbejte jejich pokynů pro bezpečnost. Články, tabulky a mnohé fotografie jsou autorským vlastnictvím E. Šenkyříkové a je zakázáno je kopírovat a využívat bez výslovného souhlasu autorky.