Jak vybrat dětskou helmu
Milí zákazníci,
15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola a odrážedla. Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.
Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme).
Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.
Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým.
Jak vybrat dětskou helmu
Ročně prodáváme stovky helem a vrátí se nám jich jen, co napočítáme prstů na jedné ruce.
Jak je to možné? Protože všechny hemy, které u nás najdete, jsme v praxi odzkoušeli s dětmi a známe jejich reálné rozměry. Není pak problém si vybrat tu správnou v naší unikátní tabulce porovnání helem.
V tomto článku vám podrobně popíšeme, v čem se dětské přilby liší.
Úplně na začátek vám chci napsat, že je moc důležité přilbu již u dvoukolového odrážedla používat (u kola by to měla být podle předpisů do 18 let povinnost). U plastových motorek, pokud vaše děti nejsou vyloženě rychlí draci, to podle mě nutné není.
Z některých fotografií, které dostávám od rodičů, vidím, že ne všichni to mají ještě jako samozřejmost. Neapeluji na to kvůli tomu, abyste měli další výdaje, ale protože z vlastní zkušenosti vím, že odrážedlo už může být rychlý prostředek a přestože se celý rok nestane vůbec nic, ani odřené koleno, tak pak stačí jeden neočekávaný pád a budete moc rádi, že helmu vaše dítě mělo. U dětského kola je to bez diskuzí.
Podle mě je nejlepší hned na začátku jizdy na odrážedle udělat pravidlo: odrážedlo = přilba a dítě to pak bere jako samozřejmost. Ano, nemusí se mu to vždy líbit a musí si na helmu zvyknout, ale pak už si ji bere rovnou samo.
Tímto článkem předáváme naších 15 let zkušeností v dětské cyklistice.
Helmy podle použití
Cyklo- na kolo, odrážedlo, odstrkovadlo, do sedačky na kolo, do vozíku za kolem. Tyto helmy můžete případně použít i na zimní či letní bruslení (in-liny) - foto 1., záleží na vás, některé jsou pro tento sport i atestované. My doma používáme na cyklo i inline stejnou helmu.
Skate - na skateboard, na inline brusle, leckdo využívá i na kolo. Poznáte je podle jiného tvaru helmy, lidově se jim říká "kokos" - foto 2. Např. helmy Woom jsou atestované na cyklo, inline i skateboard.
Lyžování - helmy na lyže - foto3.
Některé značky (takové ty více designové) už vymysleli i kombinaci jedné helmy na cyklo a lyžování dohromady, ale myslím, že to má vždy nějaké nevýhody (třeba větší hmotnost a menší prodyšnost u cyklo varianty).
Technologie výroby
Helmy mohou být vyrobeny technologiíin-mold nebo jsou lepené nebo lisované. In-mod hemy jsou logicky dražší.
In-mold technologie - současná nejmodernější technologie výroby přileb. Jedná se o technologii přímého vstřikování pěnového polystyrenu do skořepiny a výstuh. Touto cestou se dosáhne velmi pevného, odolného a kompaktního celku. Tím, že se jedná o pevné spojení laminátové skořepiny s vnitřním polystyrenovým skeletem, tak se náraz mnohem lépe rozloží na větší plochu a je menší pravděpodobnost prasknutí přilby.
Laicky řečeno - přilby udělané in-mould technologií (do vnějšího skeletu vstříknete hmotu, vše je přilnavé) mají šanci lépe vydržet náraz než ty, co jsou "lepené" (tzn. vyrobené tak, že na vnitřní skořepinu helmy nalepíte vnější skelet). Poznáte to jednoduše tak, že když pomačkáte vnější část (tu barevnou s obrázky), tak buď je pod ní místy vzduch (je lepená) a nebo je všude pevně spojená s vnitřkem přilby (je in-mold).
Kdo čtete naše články a popisy zboží, tak asi víte, že nejsem zastánce výkřiků "to je nejlepší na trhu" nebo "to je nejbezpečnější a musíte to mít". Takže - pokud máte finance na to, abyste koupili helmu s in-mold technologií, tak jí kupte, protože je to dle testů lepší a bezpečnější. Ale pozor, když neseřídíte dobře pásky a helma se sveze při pádu dítěti z hlavy, tak je jedno, jakou máte helmu, takže dobře seřídit.
Lepené helmy - nemůžete-li dát moc peněz za in-mold helmu, neděste se. Hlavně aby dítě nějakou helmu vůbec mělo! Dřív tahle technologie nebyla běžná. Nekupujte ale pokud možno ty nejlevnější "čínské" (200 - 300 Kč) někde v supermarketu, často se na nich pak odlepuje ta páska, která spojuje polystyren se skořepinou a je hlavně otázka, co udělají při větším pádu. Kupte raději nějakou známější značku v cykloservisu. A hlavně viz výše, ať dítěti pohodlně sedne a dobře seřiďte pásky. Pozor - nenechávat za sklem v autě na sluníčku!
My jsme do e-shopu kromě in-mold helem (Abus, Author, Woom), vybrali i další kvalitní německé helmy Ked, které nejsou in-mold, ale ani nejsou lepené nějakými závadnými lepidly, jsou zastudena lisované, mají technologii Maxshell. Vybrali jsme je pro to, že nám přijdou kvalitně udělané, dětem dobře sednou na hlavu a kryjí hodně i zátylek, navíc mají blikačku, možnost aretovat či posouvat pásky. A hlavně pokrývají rozměr hlavy 49 - 53 cm, což je častý rozměr a hodně helem má rozmezí před nebo za a tak děti s obvodem 50 cm kolikrát těžko hledají, co by jim dobře sedlo.
Testy dětský přileb
Nějaké testy se na internetu najít dají, mohou být ale i několik let staré a třeba jen jeden typ od dané značky (našli jsme pro vás zde). Hodnocení se skládá z více položek, ne jen zátěžový test (takže je fajn si tu tabulku, když už, pořádně prohlédnout). Také tam nemusí být zrovna značka, kterou hledáte (testují se často opakovaně podobné, respektive asi ty, které se v dané zemi nejvíce nachází v obchodech).
Já osobně bych ty testy nepřeceňovala, ale ani nepodceňovala. Odnáším si z nich to, že většinou levné, lepené helmy za pár korun (200-300 Kč), které seženete ve výprodejích, supermarketech a pod., tak ty kritické pády málokdy vydrží a osobně bych se jim vyhnula obloukem. Na druhou stranu pokud kvůli finančnímu hledisku volit "žádná helma x levná helma", tak pak jednoznačně aspoň nějaká helma.
My jsme do prodeje zařadili především inmold helmy, které se pohybují kolem známek "gut", což je prostě dobré hodnocení a hlavně jsme odzkoušeli, že dětem na hlavu dobře padnou, mají efektivní upínací mechanismy a v neposlední řadě hezké designy s reflexními prvky - viz článek Přehled helem v eshopu Neobyčejně.
Certifikace helem
Helmy na českém trhu by měly mít certifikaci ČSN EN 1078, většinou to najdete někde na krabici.
Velikost dětské přilby
Není překvapením, že je důležité, aby přilba vašemu dítěti dobře sedla (nebyla mu příliš velká ani malá). Je fajn, když je tam rezerva, aby mu i nějaký čas vydržela a nemuseli jste kupovat každou sezonu novou. Takže buď máte možnost vyzkoušet vámi vybraný model v kamenném obchodě a nebo koupit v e-shopu, kde vám v případě, že dobře neodhadnete velikost, přilbu bez problémů vymění nebo vrátí peníze (ze zákona na to máte 14 dní).
U nás vám rádi poradíme Jak vybrat správnou velikost, i vám helmu vyměníme či vrátíme peníze (podmínky viz zde).
Velikosti dětských helem
bývají označovány např. XS, S, M, M/L a k tomu rozměr např. 46-52 cm (obvod hlavy). Označení S, M apod. si dělá každý výrobce podle sebe, takže podle toho opravdu nevybírejte. Ani vám nepomůže, když mi voláte "to bude určitě S, protože je to pro 2 leté dítě" - některé dvouleté dítě může mít hlavu čtyřletého apod. No a bohužel vám ani 100% nepomůže rozmezí obvodu hlavy, které je napsáno na krabici. Moje zkušenost je, že často je rozsah menší nebo je jinde, než je realita, kolikrát mi je velkou záhadou, kdo to na ty krabice píše. Podle mě je reálný rozsah rozmezí max. 4-5 cm.
U nás však nakupujte bez obav! Helmy, které prodáváme u nás jsme totiž odzkoušeli s mnoha dětmi a sestavili podle toho Tabulku pro výber.
Nejmenší dětské helmy
pro děti třeba do cyklovozíků či do sedačky jsou od cca 44 cm (obvod hlavy) - u nich si dejte pozor, aby vzadu nebyly moc do kulata nebo tam netrčely různé části helmy, ale byly zkosené (viz foto) a děti si tak mohly pohodlně opírat hlavu. Také by neměla být vzadu na helmě přidělaná blikačka, ta by také překážela při opírání (je-li nahoře na helmě nebo zapuštěná ve skořepině či integrovaná v utahovacím kolečku, tak to nevadí). U nás máme pro tento účel nejmenší helmy Abus Smiley S, které jsou užší přes spánky a mělčí, takže malým dětem (1-2 roky) nepadají do očí.
Úprava velikosti helmy
se u konkrétního modelu většinou řeší otočným kolečkem vzadu (foto 1) nebo někdy najdete systém pásků a gumu (foto 2, např. Giro Rascal), které se na hlavě přizpůsobí. Nějaký systém úpravy obvodu a fixace, už snad všechny helmy dnes mají (bez toho určitě nekupujte). Helmy "skate" leckdy nemívají ani utahovací kolečka, ale úpravu velikosti obvodu řeší připínáním molitanových pásků do vnitřku helmy. Pásky mají různou tloušťku, takže tím se reguluje velikost (např. u Nutcase, viz foto 3).
Upínací systém pásků
Tento bod jsem do článku před časem přidala, protože mi přijde z praxe velmi důležitý.
Jde o to, aby se pásky na helmě daly seřídit tak, že jej sponou můžete pod bradou jednoduše zapnout, ani netlačí a hlavně nejsou moc volné. Často vidím děti, které mají na hlavě nasazenou přilbu, pod bradou nějak navolno zapnutý pásek. Bohužel, kdyby došlo k pádu, tak se helma z hlavy sveze, protože je opravdu jen "nasazená". Docela mě vrtalo hlavou, proč tomu tak je, protože rodiče nejsou hloupí, aby jim to nedošlo. No a podle mě záleží, jak to s těmi upínacími pásky na konkrétní helmě je. Vysvětlím.
Pásky potřebujete seřídit tak, aby dítě mělo seřizovací spony pod ušima (foto 1) a zapínací sponu plus mínus pod bradou (foto 2). Věta na jeden řádek, ale v praxi vám to klidně zabere i 15 min (tedy pokud ty pásky právě seřídit a nastavit vůbec jdou).
Na jedné straně helmy jsou pásky "napevno", na druhé je volný konec. Začnete upravovat na straně, kde je pevný konec. Sponu dáte dítěti zhruba pod bradu, seštelujete, aby se pásky rozdělovaly dole pod uchem a často vám kus pásku přebývá, je to moc dlouhé, takže co s tím?
No a zde je kámen úrazu - u některých helem se nedá pásek protáhnout vnitřkem helmy nebo rodiče neví, jak to udělat. Potřebujete totiž "poslat přebytek pásku" na druhou stranu. Pokud to neuděláte, tak to prostě zůstané delší a musíte co nejvíc zkrátit pásky u druhého ucha a zapínání má dítě více na tváři než pod bradou, nebo to má prostě volné (takže při pádu hrozí, že se helma sesune a hlavu neochrání). Věe je shrnuto v našem článku Jak připravit helmu (nejen) před první jízdou.
Podle mě je ideální, pokud se pásky dají protahovat vnitřkem helmy, pak není problém zajistit symetričnost pravé a levé délky pásků.
Seřídím na jedné straně - přebytek pošlu na druhou stranu - tam opět seřídím a zbyde mi volný konec, který např. zagumičkuji.
Pozn. volný konec, co vám zbyde, raději nestříhejte, jak dítěte poroste hlava, budete to po čase povolovat. Nebo ustříhněte jen kousek a zatavte konec, ať se pásek nepáře.
Když to shrnu - je důležité, abyste u helmy měli takový systém pásků, který vám umožní je v praxi přesně seřídit - nejlépe pásky, které se dají vnitřkem helmy protáhnout z jedné strany na druhou, viz naše fotografie (foto 1 a 2). Např. u helem Ked máte na helmě takové kolečko, kterými si pásky můžete povolit nebo zaaretovat (foto 3). U helem Abus zase povytáhnete plastovou vsuvku a můžete pásky posunout (foto 4) - to najdete u helem docela často (a rodiče to moc neví), jen si určitě zkontrolujte, zda jste schopní tu vsuvku jednoduše rukou vyndat, rozhodně to ničím nepáčejte, ať si nezničíte helmu.
Pokud při zkoušení helmy uvidíte, že se pásky sice nedají vevnitř protáhnout, ale jejich délka je tak akorát, že to půjde seštelovat pod dětskou bradu, tak to je samozřejmě také v pohodě.
V našem obchodě mají všechny helmy pásky, které se helmou protáhnout jednoduše dají, bylo to jedno z kritérií výběru.
Zapínání pod bradou
- dělají se buď klasické spony, nebo různý systém plastového pásku se zoubky a drážkami, někdy najdete i magnetické zapínání. Nedělala bych z toho až takovou vědu. Ty s tím páskem mohou mít trochu výhodu, že je můžete zapnout i někde uprostřed, takže třeba, když si dítě vezme čepici, tak nemusíte hned něco posouvat a 1 cm si regulujete na sponě. Ale sem tam u některých modelů trochu trvá, než se ochodí. Ty magnetické jsou příjemné na zapínání, ale najdete je většinou až u drahých modelů (třeba helmy Nutcase je mají). Celkově bych na tom výběr až tak nezakládala a vzala to, co má helma, kterou jste si vybrali dle důležitějších parametrů.
Reflexní prvky, blikačky
Některé přilby mají pro větší bezpečnost na helmě i reflexní prvky (Foto 1 - samolepky, obrazce apod.). Ty dražší helmy dokonce mohou mít blikačku pro jízdu za šera či ve tmě (např. některé Abus, Author, nebo Ked). U některých helem můžete dodatečně přidělat blikačku.
Blikačky můžete mít integrované přímo v otočném kolečku vzadu na helmě, nebo jsou diody z obou stran kolečka a problikávají ze strany na stranu (foto 2). Také mohou být blikačky samostatně přidělané nebo na pevno na zadní části helmy (foto 3). A nebo i nahoře (foto 4). A někdy můžete mít blikačku i vepředu (foto 5), popřípadě 2 blikačky na helmě z obou stran. Také se můžete setkat s tím, že např. helmy Uvex mají u některých typů možnost blikačku dokoupit (přece jenom je to dalších 150 - 300 Kč, o které by se základní cena prodražovala, takže jsou blikačky volitelné) - viz foto 6, je tam udělaný výlisek přímo na vložení Led triangle nebo se přidělá blikačka dodatečně nahoru (foto 4).
Hmotnost
V obchodě to asi potěžkáním nezjistíte, rozdíly jsou jen v desítkách gramů, údaj bývá napsán na krabici. Aby dítko bylo v pohodě, když bude mít helmu třeba i celé odpoledne, tak je fajn, když helma nebude moc těžká. Váhy dětských helem začínají cca na 220 g, samozřejmě záleží na velikosti, takže ty větší mají třeba 250 či 270 g a je to pořád v pohodě. Těžší bývají "skate" helmy, ty mohou mít třeba i 350 - 400 g, tam už je otázka, jak se v tom dítě cítí, kolik mu je let apod.
Štítek
Štítek vepředu může být integrovaný (foto 1, většinou u helem pro děti) nebo odnímatelný (foto 2, bývá pro větší děti, juniory, u dospěláckých helem). Je fajn, když helma má vepředu předsazený štítek, či je zkosená (a není zakončena hned nad čelem), aby při případném pádu mohla pomoci před odřením brady, nosu apod. Navíc může pomoci proti svícení sluníčka do očí.
Větrací otvory, síťka proti hmyzu
Helmy mají různý počet otvorů, např. 3 nebo i 11. Je to důležité, aby se hlava nepotila, takže čím víc otvorů, tak lépe, ale zas tak fatálně, jestli třeba 8 nebo 10, bych u dětí neřešila.
V otvorech, většinou jen v přední části helmy, bývá síťka, může se hodit, kdyby náhodou kolem přilby letěla vosa či včela:-)
Výstelka
Většina přileb má různé měkké výstelky, většinou přidělané suchými zipy. Je dobré, když jsou i odnímatelné, protože je můžete případně přeprat. Někdy máte i na výběr, jak silnou výstelku dát. Např. to mají helmy Woom - tam máte náhradní silnější výstelku (pásek kolem vnitřního obvodu helmy), kterou můžete dobře doregulovat velikost helmy.
Vychytávky do chladného počasí
Rodiče často řeší, jak to udělat v chladnějším počasí. Pokud máte v helmě rezervu, tak není problém pod ní vzít nějakou tenčí čepici (lépe z neklouzavého materiál). U nás doporučujeme naše čepice pod helmu - perfektně padnou, jsou i přes uši, takže do nich nefouká. Nově je máme dokonce ve 2 velikostech a pro holky i s krásnou výšivkou!
Také se výborně osvědčují multifunkční šátky pro děti - takové ty tunely, ze kterých uděláte šálu, čelenku, čepici nebo kuklu. Když děti jezdí na odrážedle i v zimě, když není sníh, tak můžete použít i kuklu , pak mají hlavu i krk v teple (poslouží dobře i jako kukla do lyžařské helmy). A jako poslední vychytávku vám představíme obal na helmu (poslední foto), který můžete využít jak při transportu, tak kdyby váš někde překvapil déšť, či případně pro zviditelnění (ale přijdete zase o dobré odvětrávání).
Abyste mohli dát pod helmu další vrstvu, vybírejte helmu s rezervou aspoň 2 cm, viz náš článek Jak vybrat správnou velikost helmy.
Pozor na poškození helmy
Důležité je upozornit na to, že pokud byste bohužel zažili nějaký větší pád, tak na ní nic nespravujte a ani ji dál nepoužívejte. Dokonce, i když navenek nevypadá výrazně poškozená, při pádu mohlo dojít ke stlačení vnitřní hmoty, z venku to ani nepoznáte a při dalším pádu by již helma mohla lehce prasknout, protože už další námahu při nárazu nemusí vydržet. Z tohoto důvodu není ani dobré kupovat použitou helmu, u které bezpečně nevíte její historii.
Také si dejde pozor na slunečné počasí, když helmu necháváte v autě, kde se na sluníčku vše rozpálí - taková helma, když je hned za sklem, to nemusí vydržet, hlavně ty lepené lepidlem mohou mít namále.
Souhrn na závěr
Když to shrnu, tak mi ze všeho nejdůležitější přijde, abyste helmu dítěti určitě pořídili. Pokud máte finance na to, aby byla s in-mould technologií tak je to lepší, pokud ne, není to žádná katastrofa a vyberte si aspoň známější značku, se kterou máte dobrou zkušenost (nejlépe tedy ne nějakou no name helmu ze supermarketu, byť je lacinější).
Prosím nezapomeňte na to:
- že i když vyberete dítěti "nej" helmu, tak si nezaručíte, že vždy "všechno dobře dopadne" a tak nezapomeňte na svůj zdravý selský rozum:-)
- aby dítě poslouchalo a jezdilo na odrážedle tam, kde je to bezpečné.
- abyste ho nenechali sjíždet nebezpečné prudké kopce.
- abyste dítě zároveň za vaší asistence nechali na odrážedle odzkoušet leccos a dítě tak nepřekvapila nečekaná situace na cestě.
- že je fajn, aby se dítě postupně naučilo efektivně pracovat s brzdou (od 3 let věku to postupně zvládají).
- aby tam, kde je víc provozu mělo dítě navíc reflexní vestu a večer třeba blikačku na odrážedle či na kole.
- že helma, ať bude sebekvalitnější, tak bez pečlivého seřízení pásků a zapnutí, nesplní v kritické situaci svůj účel.
Přeji vám zábavnou a bezpečnou jízdu v helmách.
Eva Šenkyříková, eshop Neobyčejně.cz
Pozn.: Článek je vyjádřením osobního názoru autorky, autorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr kola pro vaše dítě, veškeré informace si v případě potřeby ověřte u výrobců a dbejte jejich pokynů pro bezpečnost. Články, tabulky a mnohé fotografie jsou autorským vlastnictvím E. Šenkyříkové a není dovoleno je kopírovat ani využívat bez výslovného souhlasu autorky.