Milí zákazníci, 

15 let jsme byli velká speciálka na lehká dětská kola a odrážedla. Co nás odlišovalo od všech, byly naše články, recenze, porovnávací tabulky a návody.
Byla za tím obrovská mravenčí práce, stovky hodin práce, focení, úpravy fotek, psaní recenzí atd. A také jsme měli telefonickou Poradnu.

Když jsme se rozhodli změnit směřování naší firmy, tak jsme zvažovali, jestli i nadále nechat veřejně přístupné všechny cenné informace a zkušenosti, které jsme za těch dlouhých 15 let vytvořili. Rozhodli jsem se, že by bylo škoda to jen tak nechat zmizet. A tak si i nadále můžete naše informace zdarma přečíst, i když už kola a odrážedla neprodáváme (momentálně jsou všechny texty pouze překopírované, postupně to ještě doupravíme). 

Berte prosím na vědomí, že recenze jsou naposledy aktualizované v letech 2022-23, takže starší bazarové modely mohou mít některé věci jinak a ty naopak nejnovější třeba také, takže si ověřujte info u svých prodejců nebo od lidí, od kterých kupujete bazarově.

Ať už si koupíte kolo nové či bazarové, budeme moc rádi, když si ke kolu vyberete z našich krásných cyklodoplňků nebo nás na revanš za cenné informace doporučte svým přátelům a známým. 

Nejlepší první kolo

První dětské kolo je velká událost, pro děti i rodiče. 

první kolo pro dítě - neobycejne.czÚplně si pamatuju tu radost, když se syn na svém prvním kole rozjel a jel sám! Některé události jsou v životě prostě jen jednou:-)

Proto se nabízí otázka Jak vybrat první kolo pro holku nebo kluka, se kterou vám rádi pomůžeme.

Většina rodičů v naší Poradně mi říká: "jaké první kolo vybrat, aby bylo akorát a aby rád/a jezdil na kole, abychom dítě neodradili" a hlavně "jaké nejlehčí první kolo vybrat".

  

Náš obchod Neobycejne.cz je speciálka na lehká dětská kola, takže v tomto článku doporučujeme pouze tato kola. Věříme, že lehká dětská kola, minimálně ve vel. 14", 16", 18" a 20" výrazně ulehčí dítěti život a děti pak rády jezdí na kole i v budoucnu.

První kolo musí být opravdu  na míru, nemá smysl kupovat větší kolo nebo se záměrem "hlavně, aby mu dlouho vydrželo".


Všechna dětská kola ve vel. 14, 16, 18, 20, 24 vydrží dítěti dle naší zkušenosti maximálně 2 roky, děti prostě rostou a rostou:-).
Vyplatí se koupit nové dětské kolo, nemusíte řešit výměny žádných dílů, kolo je navíc v záruce a podědí ho v pohodě sourozenec či sourozenci. Ultralehká dětská kola pak bez problému prodáte dál jako bazarové a počáteční investice se vám výhodně sníží.

dětská odrážedla - neobycejne.cz
Většina dětí  jezdí na dvoukolých odrážedlech. Dobře se na nich naučí držet rovnováhu, kterou pak hned využijí na prvním dětském kole.
Bohužel se už tolik nepoužívájí tříkolky (hlavně ty se šlapáním ve středu), takže děti se pak musí naučit ještě šlapat. Pro první jízdy je proto potřeba většinou asistence rodičů, které s dítětem pár odpolední běhají, než se dítě "spustí" a začne jezdit samo. 

Pokud dítě vůbec nejezdilo na odrážedle, tak z toho dle nás není potřeba dělat žádnou vědu, za našich dětských let odrážedla nebyla a také jsme se všichni na kole naučili jezdit, jen to chce o něco více trpělivosti.

Na odrážedle se většinou děti seznámí i s brzdovou páčkou na řídítkách a kolem 3 let se učí, jak brzdit, jak a kdy zmáčknout brzdovou páčku, aby to bylo tak akorát. Píšu o tom proto, že pokud se rozhodnete pro ultralehké dětské kolo, tak ty mají brzdění pomocí 2 brzdových páček na řídítkách Klasická těžší kola mají pořád nejčastěji brzdění torpédem, tzv. šlápnutím vzad - ani jedno není lepší či horší způsob brzdění, jde spíše o jiné souvislosti, na to se podíváme zase v jiném článku.
Od velikosti dětských kol 20" jsou brzdové páčky na řídítkách již na kolech všech značek a hlavně na všech přibude řazení rychlostí. 
Je důležité
 si dát práci dětem vysvětlit rozdíl pravé a levé brzdové páčky (na zadní a přední kolo). Především, aby nepoužily při zabrždění plnou silou pouze brzdu na přední kolo a nepřeletěly přes řídítka.

 

první kolo - neobycejne.czAbyste kolo dobře vybrali, určitě vám poslouží naše pečlivá tabulka Porovnání dětských kol, kde najdete kola podle výšky dítěte a podlé délky vnitřní nohy.
Děti na rozdíl od odrážedla potřebují mít nohy na špičkách, bezpečně tak zastaví, nastoupí a sestoupí a zároven se jim dobře jezdí (když by měly sedlo nastavené jako na odrážedla, tzn. plná chodidla na zemi, tak budou mít při šlapání kolena pod bradou a bude se jim špatně šlapat).

První kola pro děti, u nás samozřejmě jedině ultralehká, jsou ve velikosti 14" a 16" a 18".
Velikost 12 se u lehkých dětských kol vyskytuje zřídka a vůbec to nevadí, jde hlavně o velikost rámu. Trend jde momentálně i směrem snížit dětem rám a nechat jim větší pneumatiky (tzv. menší a větší 16, například Kubikes 16 S a Kubikes 16 L nebo Beany Zero 16). Velikost 20" na první dětské kolo spíše nedoporučujeme. Většinou je to moc velký skok z odrážedla a je tam už i řazení rychlostí, tak aby toho děti neměly na učení v jeden moment moc (lepší je využít naší nabídky lehkého kola 18").

 

Do naší nabídky ultralehkých kol jsme vybrali to nejlepší, co je možné dostat na český trh. Vybíráme pečlivě, i my se rozhodně chceme vyhnout reklamacím a chceme, aby vám kola dobře sloužila:

První kolo pro 3 leté dítě, výška cca 95 cm:

Kubikes 16 S                                             Woom 2                            Beany Zero 16      

lehké kolo Kubikes 16 S - neobycejne.czlehké kolo Woom 2 - neobycejne.czlehké kolo Beany Zero 16 - neobycejne.cz

Bungi Bungi 14 (má dokonce řemen!)

lehké kolo Bungi Bungi 14 - neobycejne.cz


První kolo pro děti od cca 3,5 či 4 let, výška cca 100 -103 cm:

Kubikes 16 L                                        Woom 3                         Academy 16                

lehké kolo Kubikes 16 L - neobycejne.czlehké kolo Woom 3 - neobycejne.czlehké kolo Academy 16 - neobycejne.cz


 Beany Zero 16                                            Puky LS Pro 16                   Bungi Bungi 16 (má i řemen!)
(při 100 cm, viz naše recenze u kola!)

lehké kolo Beany Zero 16 - neobycejne.czlehké kolo Puky LS Pro 16 - neobycejne.czlehké kolo Bungi Bungi 16 - neobycejne.cz

Amulet 16                                         Author Record 16

lehké kolo Amulet Youngster Belt 16 - neobycejne.czlehké dětské kolo Author Record 16 - neobycejne.cz

 

První kolo pro vyšší děti, od cca 4 či více let, výška cca 105, 106 či 107 cm:

Ideální je dle naší zkušenosti ultralehké kolo Puky LS Pro 18" (u nás navíc i s delší sedlovkou jako dárek!). Skvělé pro děti, které se pomalu blíží dětskému kolu 20" (ale ještě nedosáhnou a nechcete, aby měli první kolo rovnou s řazením rychlostí) a 16" by měli tak na léto a podzim. Lehké dětské kolo 18 z našeho Top výběru je přesně mezi, nemá řazení, je jako pírko a poslouží skvěle jako první dětské kolo. Pokud vás odrazuje ne tak moc častý rozměr 18", tak vůbec nemusí. Jediné, co je jiné, je velikost pneu a pokud byste píchli duši, tak vel. 18" se dá normálně sehnat. 

lehké dětské kolo Puky LS Pro 18 - neobycejne.cz


Kdy začít na dětském kole

Rozhodně příhlížejte k tomu, jaké je vaše dítě a jaké máte souvislosti v rodině (dědění kola u sourozenců, jak jezdíte vy rodiče atd.).
Někdy děti touží po kole brzo, někdy zase chtějí třeba koloběžku a teprve pak dozrají na kolo. U nás třeba jeden syn dostal kolo ke 3 narozeninám a druhý syn začal jezdit v 5 letech.  
Nejdříve děti jezdívají kolem 3 let, sem tam někdo o pár měsíců dříve. Je úplně v pohodě, když děti půjdou na kolo ve 4 letech, nebo i 5. Někdy nejsou třeba tak sportovní, nebo je to tak netáhne, mají aktuálně jiné zájmy. Hlavně žádný tlak, jak to mají u sousedů, chceme přece podporovat jedinečnost u sebe i u svých dětí:-).

Odrážedlo x první kolo

Děti často jezdí na prvním kole a zároveň se vrací ke svému odrážedlu. Každý cykloprostředek je jiný zážitek, tak to klidně střídají, dokud jim odrážedlo velikostně vydrží.
Zároveň i pro vás to může být výhodné střídat. Když třeba maminka veze druhé prcka v kočárku, tak nepotřebuje, aby jí dítě ujelo na kole daleko, tak mu dá raději odrážedlo. Nebo jedete někam autem, nehodí se vám převážet kolo, tak naložíte na konkrétní akci jen menší a skladnější odrážedlo. My jsme třeba tenkrát pořídili kvůli tomu i větší odrážedlo, takže syn jezdil do 5 let střídavě na kole i odrážedle, vyhovovalo to tak nám i dítěti. Opět, zařiďte se individuálně dle potřeb vaší rodiny.


Přídavná kolečka k lehkým dětským kolům

Na co se často ptáte v souvislosti s prvním dětským kolem - jestli se k němu dají přidělat přídavná kolečka?
Většinou nedají, ultralehká kola na to nejsou připravená (není na ně na zadní ose kola místo) a výrobci k lehkým dětským kolům přídavná kolečka v drtivé většině nedodávají. Ve chvíli, kdy je psán tento článek, mají přídavná kolečka Amulet Youngster Belt 16 a pak se dají některá přídavná kolečka dát na Author Record 16, ale je potřeba si to vždy ověřit, může se to s novou kolekcí změnit.
Celkově je fajn jezdit bez koleček (dá se s nim jezdit i jen po rovném, pevném povrchu), ale chápu, když nějaké dítě nebo rodič to potřebuje jinak. Jen prostě s lehkými koly to moc skloubit dohromady nejde.

 

Také míváte dotazy ohledně toho, zda je lepší na dětském lehkém kole řetěz nebo řemen, zde najdete souhrný článek ohledně využití řemenu na dětských lehkých kolech.


Na závěr bychom shrnuli, že Nejlepší první kolo je takové, které dobře padne, nesmí být na dítě moc velké. První dětské kolo není dobré vybírat se záměrem "hlavně aby vydrželo co nejdéle", ale "hlavně, aby dítě mohlo hned jezdit, nebálo se a jezdilo rádo".
Doporučujeme určitě lehké dětské kolo, které dítěti ulehčí život. Jde o to, aby se dítě zbytečně netrápilo při zvedání a obsluhování kola, šlapání či možnosti vyjet kopec.
V neposlední řadě je potřeba, aby první kolo pro dítě bylo krásné, aby se dítěti líbilo, to hraje velkou roli (pokud nesnáší nějakou barvu, tak je dítě schopné na daném kole prostě nejezdit:-). Prostě každé dítě je jedinečné, ale není problém u nás, s našimi bohatými zkušenostmi z praxe, vybrat to pravé první kolo, které vám od nás přijde seřízené až na práh, domů.


Přejeme vám fajn dny s dětmi,

Eva Šenkyříková a náš tým za Neobycejne.cz