


- Úvod
- Jak připravit helmu (nejen) před první jízdou
Helma potřebuje na hlavě sedět tak, aby, když by dítě spadlo, tak se mu z hlavy nesveze a zároveň ho při jízdě pod krkem neškrtí.
Co asi všichni ví
Po nandání helmy na hlavu vzadu utáhnete kolečkem, které v podstatě reguluje velikost (foto 1). Díky tomu může mít dítě helmu více sezon. Pokud máte helmu, která má vzadu systém pásků a gumu (foto 2), tak tam moc další práce už nemáte - jen seřídíte pásky pod bradou. Pokud máte helmu, kde se reguluje velikost výměnou molitanových vložek, tak vyzkoušejte, která aktuálně dítěti padne a suchými zipy přidělejte (foto 3). Další text se týká klasických helem z foto 1.
Co asi většina tuší, ale dle praxe se tak neděje
Pásky pod bradou nemohou být příliš navolno či dokonce plandat. Stačí, když sami do helmy strčíte vepředu rukou a uvidíte, jestli je dobře připevněná. Pokud se hned sveze dozadu, tak by vaše dítě při pádu neochránila. Nekupujte ani příliš velké helmy, "aby dítěti co nejdéle vydržela", u kalhot či bundy se to vyplatí a nic se nestane, u helmy by se to v případě pádu mohlo bohužel velmi vymstít a je to šetření na nesprávném místě.
Jak by to mělo vypadat (foto 1). Jak by to nemělo vypadat (foto 2) - tato fotka na nějakém slevovém portálu pobavila, pan grafik asi moc na kole nejezdil:-) - ten trojúhelník z pásků musí být samozřejmě kolem ucha a ne takto na tváři.
Pomůže vám i video od Abusu (není tam jen vidět, jak protánout pásky vnitřkem helmy, to najdete dále v mém článku).
Protože potkávám hodně dětí, které mají helmu na hlavě jen nasazenou, ale pod bradou "halabala" navolno zapnutou, spíš tak na oko, koumala jsem, čím by to mohlo být.
Jak je to s pásky na helmě
Pokud máte dětskou helmu, kde jsou pásky tak akorát dlouhé, tak není problém, abyste na té straně, kde je konec volný, to jen posunuli, zkrátili a sponu měli pod bradou či trochu na straně. Zároveň tak, abyste mezi pásky a bradu dali tak prst a nic dítě neškrtilo nebo jste mu neskřípli kůži při zapínání.
Problém nastává, když pásky jsou tak dlouhé, že ani když je na jedné straně zkrátíte, co můžete, tak nedosáhnete toho, že nebudou pod bradou volné.
Pokud máte helmu (a bohužel jich asi nebude málo), kde pásky nejdou protáhnout ze strany na stranu, tak s tím prostě nic víc nenaděláte.
Pokud se pásky protáhnout dají, tak pak je to jen cca 15 min trpělivého zkoušení s vaším potomkem, posouvání pásků, než to celé seřídíte a máte hotovo a připraveno na jízdy. Podrobně viz fota a text dále.
Mám helmu, kde se dají protáhnout pásky ze strany na stranu?
Zde je vyfoceno, jaké možnosti jsem na helmách našla, o některých ani rodiče neví.
Foto 1 - pásky jdou jednoduše protáhnout skrz sponu v helmě.
Foto 2 - na první pohled to není vidět, ale když za pásky zkusíte zatáhnout, tak někdy jsou napevno a někdy jdou normálně lehce protáhnout ze strany na stranu (pokud jsou napevno, rozhodně nepouživejte hrubou sílu). Lehce to jde např. u helem z naší nabídky Abus, u některých Uvex.
Foto 3 - pásky jsou vevnitř na pevno, ale pozor, je zde fígl. Podívejte na se vrchní stranu helmy. Pokud tam máte záslepku, která jde lehce vytáhnout, tak máte vyhráno. Na ní jsou navlečené pásky, takže je jen posunete, jak potřebujete a opět dáte zpět (např. Uvex Kid II.). Pokud to nejde lehce vytáhnout rukou, tak nedoporučuji nářádí ani násilí, abyste si nezničili helmu.
Foto 4 - helmy Ked mají nahoře aretovací kolečko. Jeho pootočením pásky uvolníte a můžete posunout a pak zase zaaretujete.
Pokud nemáte ani jednu z možností a pásky na levé i pravé straně jsou tak akorát, že to dokážete seřídit, aby dítě mělo sponu pod bradou a pásky nebyly navolno, pak je vše v pořádku. Pokud tomu tak není a máte před koupí, pak raději doporučuji zvolit jiný model. Pokud už máte helmu doma, je na vašem zvážení co s tím, podle toho, jak navolno pásky pod bradou jsou a jak to vyhodnotíte jako bezpečné či nebezpečné pro jízdu.
Jak postupovat při seřizování pásků
1. Pásky mají volný a pevný konec (foto 1). Začněte na straně s pevným koncem. Sponu si přidržte cca pod bradou dítěte a směrem nahoru seřiďte pásek u ucha (foto 2). Lepší je, pokud má zde helma posuvnou sponu, abyste z pásků jednoduše vytvořili trojúhelník (foto 3). Většinou vám nějaký pásek u skeletu helmy přebývá. Pokud máte helmu, kde pásky jdou protáhnout ze strany na stranu, tak jen jednoduše prostředkem helmy, pošlete tento "přebytek" na druhou stranu (viz předcházející bod).
2. Seřiďte pásek i pod druhým uchem a vše, co vám přebyde, protáhněte sponou s volným koncem (foto 1). Teoreticky můžete kousek zbytku ustřihnout, ale je lepší nechat, aby tam byla rezerva. Aby konce nepřekážely, můžete stáhnout gumičkou, nebo leckdy máte pro tento účel i na helmě takovou plastovou sponku (foto 2).
3. Zapněte pod bradou a překontrolujte, zda pásky dítě příliš netlačí nebo nejsou naopak moc volné (foto 1). Když si s tím chvíli pohrajete, tak není problém to seřídit tak, abyste měli pásky na levé a pravé straně symetrické. Nějaký čas to takto vydrží, dokud dítěti nevyroste hlava. Nebo když dáte pod helmu kuklu, multifunkční šátek, či čepici, tak logicky se obvod i objem hlavy trochu zvětší, takže možná budete muset pásek na jedné straně trošku povolit. Pokud je pod bradou zavírací mechanismus, takový plastový pásek se zoubky, tak tam můžete zapnout o pár zoubků dál a tím to celé doladíte (foto 2).
Přeji vám bezpečnou jízdu,
Eva Slejšková, eshop Neobyčejně.cz
Pozn: Článek je vyjádřením osobního názoru autorky E. Slejškové. Autorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr helmy pro vaše dítě či pro vás, veškeré informace je potřeba si ověřit u výrobců a dbát jejich pokynů pro bezpečnost. Články a mnohé fotografie jsou autorským vlastnictvím E. Slejškové a není dovoleno je kopírovat, citovat ani využívat bez výslovného souhlasu autorky.
Mohly by vás zajímat další články:
Jak vybrat dětskou helmu, Jak vybrat správnou velikost helmy, Kvalitní helmy v eshopu Neobyčejně.cz