Používáme cookies. Více info.


Jak vybrat odrážedlo

Jak vybrat odrážedlo eshop Neobyčejně


V tomto článku popisuji moje zkušenosti s vybíráním i prodejem dvoukolých odrážedel, co všechno můžete při výběru vzít v potaz.


Mám za sebou stovky mailů a hovorů s rodiči, takže i to je v článku zapracované, na co se nejčastěji ptáte, s čím si nevíte rady, co potřebujete vědět.

Cílem není, abyste si ze všech informací zavařili hlavu:-), vybrat odrážedlo není žádná velká složitost, takže navrhuji:


1. Ujasněte si po přečtení, jaké parametry jsou pro vás nejdůležitější (tak 2 - max. 4, např. "cena do 2000 Kč, nafukovací pneumatiky" nebo "růžová barva, musí mít brzdu"),

2. Změřte dítko (viz zde) a podle článku si v tabulce vyberte vhodné typy, kde dítě dosáhne bezpečně plnými chodidly na zem.

3. Tímto průnikem a stylem líbí x nelíbí, se věřím, dopracujete efektivně k finálnímu "nej" kousku pro vaší dítko.


TIP 1: Nehledejte ideální odrážedlo, které splní úplně vše, co byste si přáli - každé má při své jedinečnosti nějakou výhodu, ale tím pádem i "nevýhodu" (např. má stupátko na odkládání nožiček, což ale znamená, že mu přidá trochu na váze a nebudete to tedy nejlehčí odrážedlo ze všech apod.).

TIP 2: Často mi voláte, které ze 2 odrážedel vybrat, když by třeba velikostně byla dítěti obě. Moje rada je, vykašlete se na hledání "správného odrážedla", pokud splňuje vaše parametry, tak pak zapojte svůj pocit, "líbí x nelíbí", nebo ho ukažte dítěti na fotkách a vyberte v závěru podle toho. Všechna odrážedla v našem shopu pokládám za dostatečně kvalitní. Ty, co neprošly mým sítem, tu prostě nenajdete. Na všechny je málo reklamací. Samozřejmě 100% reklamaci vyloučit nemohu, ale máme takové dodavatele, abychom situaci rychle řešili. Takže pokud velikost odrážedla sedí, tak při výběru u nás, troufám si říci, nikdy nešlápnete vedle.

TIP 3: Naprosto chápu, že byste rádi koupili takové zboží, aby vydrželo od 1,5 roku do 5 let, ale z mojí zkušenosti často v běhu života do toho vstupují faktory, které předem neodhadnete. Třeba dítko chce přejít na šlapací kolo už brzo (takže mu klidně stačí malé odrážedlo, typu Puky LRM). Nebo naopak vůbec nechce jít na kolo, či odrážedlo tak miluje, že začnete řešit, jestli neexistují ještě nějaká vyloženě velká odrážedla (jako třeba Puky XL nebo Super Strider). A nebo a nebo. Podle mě je lepší se kouknout tak max. 2 roky dopředu, zvážit finance a něco koupit. Kvalitní odrážedlo prodáte jako bazarové bez problémů, takže si tím vždy snížíte vstupní náklady a nakonec je to "jen" odrážedlo, není to byt nebo auto. Možná vám to připadá divné, proč to tady píšu, reaguji tím na telefonáty rodičů, kteří vybírají odrážedlo několik týdnů i měsíců, chtějí postihnout všechny parametry a přitom dítko mohlo již vesele nějakou dobu drandit a v zásadě by mu bylo skoro jedno na čem.

 

TESTY BEZPEČNOSTI

tuv normy


Snad všichni výrobci se chlubí testy bezpečnosti (TUV aj.), obávám se ale, že to už dnes tolik neznamená, kvalita výrobků se liší, i když mají výrobky stejný test. Takže to sledujte, ale s mírou.
Stejně tak existují různé články, D-test apod. Já osobně nejvíce sleduji děti a odrážedla v praxi a pokud je to možné, tak dlouhodobě. Často mi přijde, že v testech se sledují normy EU, které bohužel ne vždy jsou v souladu se zdravým selským rozumem (byť je pravda, že některé opravdu nekvalitní výrobky se díky tomu odhalí). Také záleží na tom, jaké výrobky se vůbec do sledování zařádí, některé, které pokládám za velmi kvalitní a bohužel ani nejsou ve hře (což si vždy kladu otázku proč).
Takže označení "nejlepší,nejkvalitnější či nejbezpečnější odrážedlo na trhu" v našem e-shopu nepoužíváme, podkládám je za zavádějící. Raději pracujeme s vašimi konkrétními potřebami a pomůžeme vám vybrat to "nejlepší odrážedlo právě pro vaše dítě".

 

CENA


Ceny odrážedel se pohybují cca od 900 Kč do 5000 Kč. U mnoha odrážedel podle mě platí, že cena ve většině případů roste s kvalitou, jak jednotlivých prvků, tak celkového provedení (není brzda jako brzda, sedlo jako sedlo atd). U dražších odrážedel si často i připlácíte za originalitu, jedinečný design, dovoz z dalekých či drahých zemí apod. (např. dostat sem odrážedla z Ameriky něco stojí, anglická libra je zase drahá atd.)
Vůběc nechci říci, že lacinější odrážedla vašim dětem nemohou udělat radost a určitě se na nich naučí dobře jezdit. Je spíše otázka, jak bude odrážedlo vypadat tak po 2 letech intenzivního ježdění a zda ho bude moci případně podědit další sourozenec a jestli ho ještě prodáte. Jestli bude odrážedlo stále v dobrém stavu nebo bude mít třeba rezavé šrouby, bude hůře brzdit, sedlo a gripy budou potrhané apod.

Není prakticky možné, abychom pro vás dlouhodobě ozkoušeli všechna odrážedla na trhu. Máme však celkem přehled, co existuje a z toho vybíráme taková, která nám přijdou kvalitní, něčím jedinečná a vyhneme se u nich častým reklamacím.

 

VÝŠKA SEZENÍ


Jeden z nejdůležitějších údajů, který pozorně sledujte!!
Rozhoduje totiž o tom, zda dítě dosáhne oběma plnými chodidly na zem - vit foto 1. Pokud by bylo dítě jen na špičkách - viz foto 2, tak nemá šanci bezpečně zabrzdit a bude přepadávat do stran - pozor to není v pořádku! Když má dítě větší oblečení, tak to ničemu nevadí, ale u odrážedlo to problém je a nedoporučuji to z hlediska bezpečnosti.

dětské odrážedlodětské odrážedlo

posuvnost sedla - eshop Neobyčejně


Odrážedla jsou různě velká a mají různě nastavitelná sedla od minimální do maximální výšky posezu (foto 3). Posuvnost mají snad všechna odrážedla na trhu, liší se však v přesném rozpětí v cm. Minimální výška vám určuje, jak nejdříve může odrážedlo dítě využít, maximální zase jak dlouho ho bude moci využívat. Ideální je tedy, pokud je rozsah co největší Možností bývají od cca  5 - 12 cm (u některých značek odrážedel jde vyměnit i sedlovku - tyč u sedla, za ještě delší - u nás např. Kostka, Kokua Jumper, Strider bike). U nás rozměry přehledně v tabulce.

 


Podle našich zkušeností z praxe bychom rozdělili odrážedla zhruba do

3 velikostí:

-- pro nejmenší děti od cca 85 cm a věku 18 či 20 měsíců.

-- pro děti od výšky 89 cm cca od 2 let a blízko je od 92 cm cca 2,5 roku.

-- pro děti od 100 cm a věku cca 3,5 let a více. Podrobnější info zde.

odrážedlo - neobyčejně.czDoporučuji - vysledovala jsem, že nejlepší porovnávací údaj je, kolik centimetrů má dítě od rozkroku k zemi, když stojí  rozkročené (jako kdyby sedělo na odrážedle) - viz foto a instrukce ZDE. Tento údaj porovnejte s údaji od výrobce o minimální výšce nastavení sedla - srovnávací tabulka je ZDE. Dítě musí dosáhnout na zem celými chodidly, ne jen špičkami, aby se mu dobře udržovala rovnováha a dobře se mu brzdilo!

TIP: nikdy nekupujete odrážedlo, u kterého není uvedený rozsah sedla! Informace, že je například od 2 let je zcela nedostačující, často může výškou sedla odpovídat odrážedlům až od 3 let! Je mnohem důležitější, jestli dítě dosáhne nožičkama na zem, než jestli má odrážedlo tu "nej barvičku, blatníčky a obrázky".

MATERIÁL


Odrážedla se liší tím, z jakého materiálu je odrážedlo vyrobeno, především jeho rám. Musí totiž vydržet i občasné hrubší zacházení dětí. Na trhu můžete najít odrážedla:

-- kovová (ocel, různé slitiny, hliník...)

-- plastová

-- dřevěná.

Osobně bych nezavrhovala ani jednu variantu. Kovová sice budou logicky nejbytelnější, ale plastová a dřevěná zase mohou nabídnout zajímavou váhu odrážedlo nebo celkový design. Nejvíce záleží u všech typů, jak kvalitně jsou provedená (kvalitní dřevěné dalece předčí nekvalitní kovové.. a obráceně).

TIP: dřevěná odrážedla jsou často s předsudky rovnou vyřazena z výběru. Pokud jsou však kvalitně udělaná, tak s nimi není žádný problém, navíc jsou často krásná. Samozřejmě je nesmíte nechat válet půl hodiny v kaluži nebo nechat přes noc v dešti venku, ale to neděláte ani s těmi kovovými.

 

HLAVOVÉ SLOŽENÍ


Jednou z věcí, kterou by vás asi nenapadlo hned sledovat je kuličkové hlavové složení (jako u klasických kol), které je důležité pro to, jak bude kolo pohodlné pro jízdu, pro hladké zatáčení a jak dlouho vám vydrží, prostě jsou to plus navíc body k celkové kvalitě (u nás ho má např. Puky, Kostka Run, TooTooCMuff lim. edice aj.).
Jde o tom, že řídítka mohou být do vidlice uchycena různě -  na foto 1 vidíte uchycení řídítek s kuličkovým hlavovým složením a uchycení pomocí plastových kroužků a uchytů - foto 2 (tam záleží , jak je to udělaná, ale může se stát, že se řídítka budou po čase viklat).

Někdy je vložení řídítek do vidlice řešeno pomocí rychloupínáku (jako u Strider bike)

TIP: u některých odrážedel to vůbec nezkoumejte, mají jinou konstrukci, např. First bike (foto 4) či Early rider, tam je spojen díl řídítek a rámu úplně jinak.

kuličkové hlavové složení uložení řídítek do vidlice eshop Neobycejne.czrám, řídítka First bike

 

PNEUMATIKY, KOLA, BLATNÍKY


U pneumatik můžete sledovat, zda jsou

a) nafukovací či nenafukovací

b) jaký mají vzorek pneu,

c) jak je řešená středová část kola

d) jaká mají ložiska.

e) zda má odrážedlo i blatníky

 

ad a)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
nafukovací:

+   dobře pruží v terénu, možnost rychlé jízdy
-    přidají na váze (i o celé 1 kg). Můžete je píchnout.

nenafukovací:
+   nepíchnete je. Jsou lehká, odrážedlo je díky tomu o dost lehčí, ideální pro malé děti.
-    méně pruží v terénu (lesní cesta), mohou být trochu línější (záleží i na ložickách viz dále).

TIP: nezavrhujete nenafukovací pneu předem. Často jsou z materiálu, který i trochu pruží (kompaktní pěnová hmota) a mohou být kvalitní. Např. malé odrážedlo Puky LRM má kolečka velikost jen 10´ a tam se nevyplatí dělat pneu i s duší (podobně jako na tříkolkách) a díky dobrým ložiskům rozdíl v jízdě ani nepoznáte. U nás tohle odrážedlo "odjezdilo" již 3 děti a pneu jsou pořád ok. Stejně tak Strider bike. Tu pěnovou hmotu můžete i malinko zmáčknout prstem. Určitě to není tvrdý plast, jaký znáte s plastovým motorek a autíček! Kolečka jsou to tichá a vzhledem ke značnému snížení váhy odrážedla mi to pro děti, které chtějí jezdit od 1,5 či 2 let, přijde jako dobré řešení. Např. u Strider bike můžete po čase pneu vyměnit za nafukovací.

ad b)
Někdy si můžete vybrat i vzorek pneumatik (běžný, nebo hrubý "do terénu" např. u First bike Cross, viz 3. foto). Spíš je to otázka designová, zkoušeli jsme jezdit v terénu (lesní cesty a pod) s mnoha typy a vzorky pneu a rozdíl jízdy bych nijak nepoznala.

ad c)

Středová část kol může mít výplň plastové či kovové loukotě (viz fota 1 a 2) nebo klasický výplet s drátky, jako znáte u klasického kola. Nevysledovala jsem z praxe, že by loukotě měly při jízdě nějaké nevýhody (o kvalitě jízdy rozhodují ložiska v kolech). Spousta odrážedel na trhu má loukotě - u značek, které prodáváme jsou loukotě kvalitní a zatím na ně nebyla jediná reklamace (Puky, Azub Fík). Ty s klasickým výpletem někdy bývají o něco dražší.

ad d)

Ložiska v kolech. Když odrážedlo zvednete a roztočíte mu kolo, tak podle toho jak rychle, dlouho či "bez kývání do stran" se točí můžete poznat kvalitu ložisek a jak je kolo vycentrováno. Upřímně řečeno to poznáte, když máte možnost porovnání s jinou značkou nebo jste odborník na kola. A kvalita ložisek určuje, jak rychle a snadlo odrážedlo jede, zda je svižné či trochu línější.

Asi jste si u kol ještě všimli, že některá odrážedla mají blatníky a některá ne. My jsme zkoušeli dlouhodobě 2 odrážedla bez blatníků, nijak nám nechyběla a upřímně, v dešti jsme ven na odrážedlo nechodili. Já za sebe bych si s blatníky nedělala velkou starost a spíše bych hodnotila jiné parametry. Pokud jste ale třeba cyklistická rodina, co jezdí ven za každého počasí, tak chápu, že je oceníte (u některých typů - např. Azub Fík, si je můžete dokoupit).

 

VÁHA

Váha je důležitá pro malé děti (cca od 18 měsíců do 2,5 let) a pak pro rodiče, kteří odrážedlo také občas nosí (tedy pokud nezavedete pravidlo, že na odrážedle se jezdí a rodič nosí maximálně přes přechod:-) Průšvih je v tom, že ne vždy výrobce dodává pravdivý údaj, leckerá jsem vážila a bylo to jinak :-( U nás najdete u zboží reálné údaje. Většinou mají odrážedla váhu od 3,5 -5,5 kg, což je dobré, ty v pohodě na chvíli unesete v ruce (upřímně, zkoušela jsem porovnat 2 odrážedla v ruce a on se ten rozdíl v ruce zas tolik nepozná, protože se to tak nějak rozloží do celého odrážedla, řekla bych laicky). Rozdíly v 100 g opravdu neřešte (spíš v kg).

Pro lepší nošení si třeba u Puky díky tvaru rámu můžete pořídit či klidně vyrobit sami popruh, díky kterému odrážedlo pohodlně přenesete, doporučuji, viz foto.

Když děti začínají například v 18 měsících či 2 letech, tak je pro ně lepší, když je odrážedlo lehčí (také ale záleží na celkové konstituci dítěte). Pro nejmenší děti kolem 17 či 18 měsíců je fajn, když začínají na odrážedle kolem cca 3,6 kg (což splňují jen některá, ta co mají i sedátko opravdu nízko např. Puky LRM, Early Rider Lite). Postupně, ve 2,5 letech a blíže ke 3 roku je to dětem už jedno, nakonec v pohodě zvládnou i 5 kilové odrážedlo (je potřeba si uvědomit, že ve 3 letech leckteré děti už jezdí na kole a ty mají váhu od 8 kg výše a také je zvládnou).

BRZDA

Brzda u odrážedla je poměrně hodně diskutované téma. Lidé se většinou dělí na 2 tábory. Jedni tvrdí, že brzda je nesmysl a jen marketingový tah na rodiče a druzí zase tvrdí, že odrážedlo bez brzdy je nebezpečné. Mě spíše přijdou důležité souvislosti pro a proti, o které se chci s vámi podělit, abyste se mohli rozhodnout pro vaší konkrétní situaci. 
Existují odrážedla s ruční brzdou na přední kolo, na zadní kolo a bez brzdy. Dále se pak brzdy dělí na čelisťové a bubnové (tu vidíte zde na fotu). Nejsem na tohle vyloženě odborník, o bubnových se říká, že jsou o něco kvalitnější a bezúdržbové. Určitě ale v obou případech záleží na celkové kvalitě brzdy, lanek, páčky a na seřízení brzdy.


Celkově mi přijde důležité si uvědomit, že odrážedlo je výborný pomocník na naučení se držení rovnováhy, volení správné rychlosti, popojíždění (na procházky). V žádném případě nepatří na silnice pro plynulou jízdu jako kolo!


Jak je to s brzdou a věkem děti?

Malé děti od cca 18 měsíců do 3 let brzdu v drtivé většině případů neumí použít a brzdí jen nohama. Ne že by nezvládly třeba ve 2,5 letech zmáčknout páčku na řídítkách, ale neumí si ještě brzdnou sílu nadávkovat, takže plně zmáčknou, což je zastaví, takže si pak spíše "kazí" plynulou jízdu. Navíc při počátcích ježdění se soustředí na držení řídítek, rovnováhu a rychlost. Ovládání ruční brzdy už nemají šanci do toho všeho zakomponovat

Ale žádný učený z nebe nespadl, takže zhruba od 3 let se děti mohou postupně učit využívat ruční brzdu, až přijdou na to, jak ji efektivně využít. Výhodou je, že si to už hezky trénují na kolo (i když tam na leckterých je brzda se zadním torpédem a ruční jen na přední kolo).

Další důležité souvislosti:

-- záleží jak které dítě, některé v situaci, kdy je potřeba, brzdu využije, jiné na to zapomene a automaticky použije svoje nožičky. Záleží i na temperamentu dítěte - některé děti jezdí v klidu a celkem pomalu, takže brzdu ani nevyužíjí a jiné dělají na odrážedle "psí kusy", takže raději pořídíte odrážedlo s brzdou.

-- záleží, kde budete jezdit a jaký je u vás terén. Jestliže více kopcovitý nebo jezdíte i častěji na výlety do krajiny, tak se vám brzda může hodit. Budete klidnější, když se to dítěti více rozjede,  že má kromě nohou další možnost, jak regulovat rychlost nebo se vyrovnat s nenadálou překážkou (někdo jde po chodníku, vyjde z domu, strom přes cestu v lese apod.). Musíte však dítěti pomoci trénovat, aby se brzdu naučilo využívat.

Pokud ale budete jezdit jen například kolem domu na rovině a blízkém hřišti, tak pro vás nemusí být brzda nijak důležitá

-- záleží, kdy začínáte jezdit a jak zhruba dlouho plánujete jezdit. Některé děti jezdí na plastových motorkách jak draci a tak jim dopřejete odrážedlo třeba už v 18 měsících. Dá se pak i celkem předpokládat, že tyto děti přejdou na kolo klidně ve 3 letech - no a v tomto období brzdu ještě nevyužijí (neumí to), takže jí mít nemusí.
Ale také můžete začít jezdit ve 2,5 letech či 3 nebo 4 a tam už je větší předpoklad, že dítě využije odrážedlo delší dobu, klidně i do 5 let, takže už je pravděpodobné, že se s brzdou naučí pracovat, takže má smysl jí i pořídít. (Tip - v období, kdy ještě brzdu neumí dítě použít, ji můžete seřídit tak, že nebude po zmáčknutí páčky brzdit, aspoň to nebude dítě rozptylovat).

-- záleží také, jaké odrážedlo se vám líbí. Některá, která chcete pro jeho přednosti, nenabízí třeba variantu s brzdou a tak jí "oželíte", protože všechno ostatní vám zase velmi vyhovuje.

Brzda a moje vlastní zkušenost s mými dětmi:

-- starší syn začal jezdit na odrážedle po 3 roce. Zkoušeli jsme různá odrážedla, protože mě to hodně zajímá, nakonec jezdil nejvíce na odrážedle s brzdou. Máme tu na procházkách pár mírných kopečků a byla jsem klidnější, že může využít brzdu, kterou se postupně cca v 3,5 letech naučil využívat. Jezdil na odrážedle až do 5 let, pak se naučil hned na kole.

-- mladší syn začal jezdit brzo kolem 20 měsíců, je na tyhle věci šikovný. Ve 3 letech asi dostane kolo a uvidíme, zda bude jezdit současně i na odrážedle (mnohé děti to baví oboje). Také s ním zkouším různá odrážedla, brzdu zatím na žádném nevyužil, umí jen naplno jednorázově zmáčknout páčku (což je zatím k ničemu). Jako malý jezdil (a ještě i jezdí) na malém Puky LRM, které logicky brzdu nemá. Jezdí v celku plynule a umí si rychlost řídit nohama, takže jsem zatím zvyklá, že brzdu na odrážedle nemá (nebo nevyužívá, pokud jí typ odrážedla, které zkoušíme, má). Před většími kopci ho nechávám z odrážedla sesednout.

Závěrem chci k tématu brzda ještě říci:

-- že je důležité, abyste dětem trasu i určovali. My máme například před domem hodně prudký kopec a děti nechávám před ním sesednout (nebo jedou max. až ze třetiny) a nenechala bych je sjet na odrážedle i kdyby mělo čtyři brzdy J, protože by mi to přišlo nebezpečné.

-- za velmi důležité pro bezpečnost pokládám dětskou helmu, když už děti něco neubrzdí nebo spadnou, tak je velmi důležité, aby si chránili hlavu.

-- i když brzdu odrážedlo má, tak je podstatné, jak je kvalitní!! Je důležitá lehkost ovládání, velikost rukojeti, jak účinně brzdí, ale také jak prudce (příliš mnoho také není dobré, případně nechte seřídit v cykloservisu).

 

SEDLO

Sedlo - většinou najdete informaci, že sedlo je polstrované a měkké, což je údaj, za čímž může být bohužel skryto cokoliv.
U některých jsou sedla opravdu polstrovaná, měkká a kvalitní - viz foto. U většiny těch lacinějších odrážedel to může být plast potažený koženkou s vycpávkou a přichycený zespodu svorkami (jinak na vzhled bude sedlo vypadat hezky). Neříkám, že to je špatně, ani to neznamená, že to nebude dostačující pro vaše dítě. Chci tím říci, že rozdíly v sedlech jsou.

GRIPY NA ŘÍDÍTKÁCH

Určitě se dívejte, zda jsou na řídítkách tzv. gripy - gumové návleky zakončené zvýšeným lemem, aby dětem neklouzaly ruce z řídítek.

Nejlepší je, když jsou gumové, pokud jsou molitanové, tak je děti rychle opotřebují a roztrhají.

 

VÝSUVNOST ŘÍDÍTEK

Také se můžete podívat, zda výrobce uvádí, zda jsou řídítka výsuvná. Myslím si, že je dobré, když se dají také trochu vysouvat, protože jak posouváte nahoru sedlo, tak logicky dítě potřebuje mít i o trošku výš ruce. U některých typů konstrukce to logicky nejde (např. u First Bike).

 

BEZPEČNOSTNÍ PRVKY

Z hlediska bezpečnosti může přispět, pokud má odrážedlo na sobě reflexní barvy či nálepky nebo jasně viditelné barvy. Není to však zásadní problém, můžete si dodatečně nějaké reflexní proužky nalepit nebo není na škodu pořídit dítěti i reflexní vestu, to je pak vidět opravdu z dálky:-)

Celkově bych ráda připomněla, že k odrážedlo určitě pořiďte dítěti dětskou přilbu (u nás možné snadno vybrat dle Tabulky) Ono se to nezdá, ale odrážedlo už je celkem rychlý dopravní prostředek, takže je potřeba na bezpečnost myslet. Navíc, pokud si děti jako malé zvyknou na to, že mít helmu je naprostá samozřejmost, tak je to velké plus pro pozdější ježdění na kolech. Navíc dnes si už děti mohou vybrat z mnoha hezkých designů.

TVAR RÁMU

Dále věnujte pozornost tomu, aby odrážedlo bylo konstruováno tak, že v případě, že dítě bude stát obkročmo nad horní rámovou trubkou, aby tam zůstával volný prostor mezi rozkrokem dítěte a rámem. Tvar rámu souvisí i se způsoběm nasedání. Třeba u First bike je rám trochu vyšší, dítě se musí naučit nasedat zezadu přes zadní kolečko. Naopak třeba u Puky (viz foto) je to řešeno jinak - konstrukce je prohnutá, jednoduše se dětem nasedá i sesedá. Děti jsou přizpůsobivé a naučí se rychle všechno, většinou jezdí po celou dobu na jednom typu odrážedla, takže si zvyknou na to svoje a neřeší to.

 

NOSNOST

U odrážedel se uvádí i jejich nosnost, většinou najdete čísla 25 kg nebo až 75 kg. Přišlo mi divné, že by v tom byl takový rozdíl, zvlášt když třeba odrážedla, která mám doma, jsou si velmi podobná (obě mají kovový bytelný a kvalitní rám). Po poradě s mým mužem jsem si udělala názor, že by to mohlo být v tom, že jednoduše řečeno, záleží na tom, jestli uvedené číslo v kg,  je doporučená nosnost (aby odrážedlo bylo v pořádku), nebo je to limitní - hraniční nosnost, při které kolo už zkolabuje (třeba se rozlomí apod.). Ono totiž, když se použije zdravý rozum - tak nosnost 60 či 75 kg by znamenalo, že by na tom v pohodě mohl sedět a jezdit dospělý muž či žena? To se obávám, že by odrážedlo - kolečko pro prcky, dlouhodobě nevydrželo (byť když si na ně dospělý sedne, tak se hned nerozpadne). Takže je potřeba nad tím trochu přemýšlet, starší děti (třeba 6-7 let) bych na odrážedlo už neposazovala, je to prostě učící kolečko pro menší děti a jinak by v nosnosti dle mě neměl být problém (25 kg je reálně dostačující pro většinu dětí).

 

SLOŽENÉ ČI ROZLOŽENÉ?

Na první pohled ne patrné kritérium – jestli odrážedlo v krabici obdržíte již složené v celku nebo rozložené na části. Rozložené musíte složit podle návodu a bohužel jsem se jednou setkala při reklamaci i s tvrzením, že bylo v návodu „doporučeno přenechat kompletaci cykloservisu“. Většinou je to jednoduché a jsou tam obrázky, tak to tatínkové zvládnou hravě a není žádný problém.

 

DOPLŇKY K ODRÁŽEDLŮM

Pak jsou ještě kritéria estetická, třešničky na dortu – barva odrážedla, samolepky (může si dítě nalepit svoje a bude na ně hrdéJ).

Dále někteří výrobci nabízejí sladěné další doplňky - tašky nebo košíky na odrážedla, reflexní vesty, originální zvonky, zámky, pro rodiče nosící pásek na rameno (přiděláte na něj odrážedlo), lyži místo předního kola (!) aj.

Z praxe vidím, že děti moc moc ocení zvonek, to už jako dospělí asi neumíme tolik pochopit, tak jim nějaký pořiďte:-) A pak mají děti rády košíčky a tašky na řídítka, milují převážení různých věcí z místa na místo, prostě odrážedlo je zároveň velká zábava.

KVALITA X CENA

A ještě jedno zajímavé kritérium - to mi došlo, až když se mi zalíbilo jedno z těch dražších odrážedel. Ono totiž, když koupíte odrážedlo opravdu kvalitní nebo i zajímavé designem, tak ho po využití ještě v pohodě prodáte dál (třeba na Mimibazaru) a pořád za slušnou cenu, takže konečná cena odrážedla je pak celkově mnohem nižší, než je původní kupní cena a vaše dítko si tak užije suprový kvalitní výrobek a vy budete mít klid ohledně bezpečnosti dítěte či případných reklamací.

JAKÉ JSOU VAŠE PARAMETRY?

Suma sumárum je důležité si dát dohromady, které parametry jsou pro vás nejdůležitější a pokusit se najít typ odrážedla, které by je splňovalo všechny. Někdy to nebývá reálné a je potřeba aspoň z jednoho parametru slevit. Já navíc potřebuji rychlého a spolehlivého dodavatele, aby byli moji zákazníci spokojení, takže mám ještě parametr navíc.

 

NABÍDKA NAŠEHO E-SHOPU

Jak při výběru odrážedla pro své syny, tak pro výběr odrážedel do e-shopu jsem kladla důraz hlavně na kvalitu, protože si vážím svého i vašeho času a peněz - tudíž zboží, kde je předpoklad častějších reklamací vůbec nenabízím.  Kladu důraz na to, aby odrážedlo mohl zdědit případně další sourozenec nebo abyste ho ještě bez problémů prodali jako použité a tím se vám náklady efektivně zčásti vrátily. A důležité je, že dle praxe vidím, že v Čechách děti jezdí nejčastěji již od cca 2 let, vybírala jsem proto odrážedla, kde můžete jezdit již brzo a zároveň vám vydrží, než dítě přesedne na klasické kolo (mnoho odrážedel na trhu má sedlo až od 3 let, určitě si to prověřujte).

Ze široké nabídky na trhu jsem promyšleně vybrala tato odrážedla:

PUKY : precizní německá kvalita, jedinečný design s nízkým stupátkem, kuličkové hlavové složení, výběr z více typů velikostí včetně nejmenšího odrážedla na trhu! (typ Puky LRM), široký výběr barev a doplňků. Puky - firma s dlouhou historií na trhu s cykloprostředky.

First bike : precizní německá kvalita, opravdu lehoučké a  bytelné zároveň, jedinečný design, bez ostrých hran, unikátní možnost adaptéru na sedlo pro malé děti,  široký výběr barev a doplňků. Velmi oblíbené odrážedlo.

TooToo C a Muff lim. edice - střední třída odrážedel, která dobře poslouží, cenově dostupná šíroké veřejnosti. Od své konkurence se liší v tom, že mají velký rozsah sedla - poslouží tak od cca 2 do 4,5 let. Většina odrážedel této cenové kategorie je až od 3 let a mnoho českých dětí začíná jezdit mnohem dříve. Výběr z velkého množství barev.

U vybraných typů již i kuličkové hlavové složení, které zvyšuje kvalitu odrážedla!

Strider bike:
odrážedlo, které vyníká svojí lehkostí (3 kg) a nízkým sedlem (od 28 cm). Ideální pro děti již od cca 18 měsíců a do 4 či 5 let. Na výběr v mnoha barvách, možnost koupě doplňků (originální nožní brzda, stojan, rychloupínák aj.)

Early Rider - kvalitní a stylové odrážedlo z Anglie. Dřevěné, lehoučké, opravdu dobře se na něm jezdí, osobně jsme odzkoušeli. Je pro děti od 18 měsíců do 5,5 let, vybrat si můžete ze 3 variant (Lite, Classic, Evolution).

Kostka Run - opravdu české, bytelné odrážedlo, má konstrukci jako oblíbený Azub Fík (který se již nevyrábí). Pouze u nás dokonce s 2 sedlovkami.

Kokua Jumper - na trhu jediné s odpruženou zadní vidlicí, vysoká kvalita komponentů, krásný design.

Amulet - kvalitní, bytelné odrážedlo od českého dodavatele. Má prohnutý rám, vhodné cca od 2- 4 let. Vyrábí firma Amulet, od které u nás najdete také dětská kola, která jsme testovali.

Věřím, že z této nabídky budete mít možnost si dobře vybrat.

Názor na odrážedla si  nechávám otevřený, každý rok se objevují nové typy, výrobci odrážedla zdokonalují, takže i můj výběr se může dále rozšiřovat a měnit.

Přeji vám dobrý výběr a budete-li potřebovat něco vědět, neváhejte mi napsat.

Eva Slejšková

 

Pozn: Článek je vyjádřením názoru autorky. Autorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr odrážedla pro vaše dítě, veškeré informace je potřeba si ověřit u výrobců a dbát jejich pokynů pro bezpečnost.

Články a fotografie jsou autorským vlastníctvím E. Slejškové a není dovoleno je kopírovat ani využívat bez výslovného souhlasu autorky.