Používáme cookies. Více info.


Jak vybrat kolo

Dětské kolo - jak vybrat

Jak je u nás zvykem, ráda bych vám provedla výběrem dětského kola. Nebudu vás zatěžovat složitými zkratkami a názvy všech možných součástek, která najdete často u popisu zboží - obávám se totiž, že běžnému uživateli to mnoho neřekne.

Preferuji zdravý selský rozum a také pro vás mám informace o tom, co na českém trhu vlastně existuje za možnosti.

Původně jsem měla ambici, že odzkoušíme spoustu kol, podobně jako se nám to povedlo u odrážedel. Bohužel zde již narážíme na skladovací, finanční a časové možnosti. Musíme si vždy dané kolo zakoupit za své vlastní peníze a pak někde skladovat, což si umíte představit, že není úplně laciný koníček. Soustředili jsme se tedy jen na některé typy, něčím zajímavé, neotřelé, které nenajdete v každém hyper-super-marketu.

 

Velikost

Asi váš nepřekvapí, že dětská kola se označují velikostmi 12, 14 , 16, 18 (a dále 20, 24). Číslo označuje velikost kol, která je tak všude napříč velikostí hodně podobná. Co už není stejné jsou velikosti rámů a nejnižší výška sedla od země. Je mylné se domnívat, že např. 12 Author a 12 Puky jsou shodné. Kola ano, zbytek přibližně, ale například výška posezu (která je dost klíčová) se může značka od značky lišit třeba i o 8 cm, takže na jednom kole 20 dítě nemá šanci a na jiné 20 je už v pohodě.

Z toho plyne, že bez vyzkoušení nebo znalosti mír, raději kolo nekupujte. Bohužel musím konstatovat, že např. váha je parametr, který se buď často vůbec nedozvíte, nebo je účelně přikrášlený. U nás v shopu jako vždy najdete vše transparentně - ověřili jsme si vše sami.

Nejobvyklejší velikosti jsou 12 - 16 - 20. Velikost 14 a 18 a se vyskytují méně.

Děti často začnou jednou velikosti, ta jim vydrží tak cca 2 sezony, více ne a tak přeskočí jednu velikost. Většinou když jdou děti na kolo ve 3 letech, začnou na 12 a pak jdou na 16 nebo už na 18. Když začnou cca ve 4 či 5 letech tak začnou na 16 a pak pokračují na 20.

 

Váha

Jeden z klíčových parametrů. U dětských kol je velká potíž v tom, že např. 3 či 4 leté dítě váží např.     kg a průměrné kolo ve vel. 12 či 14 se pohybuje kolem 9-10 kg, takže značně překračuje váhu samotného dítěte. Pokud je kolo moc těžké, tak se pak může stát, že dítě kolo pomalu ani nerozjede, neušlápne ho, nezvedne lehce ze země, o vytlačení do kopce ani nemluvě.

Je také dobré vědět, zda je váha včetně přídavných koleček nebo bez nich.

 

Váha kolem 8-10 kg (pozor záleží i jaká velikost kola, bavíme se o nejmenších velikostech 12´,14´,16´), je pořád ještě dobrá, jak už to jde výše, tak u nejmenších dětských kol to začíná být problém.
Bohužel právě váha je často zatajovaných nebo zkreslovaným parametrem, někdy jsem se setkala i s lživými informacemi. Selským rozumem - hodně lehké kolo - musí mít nějaké komponenty z hliníku a nerobustní konstrukci a projeví se to logicky v ceně, běžné "čínské kolo" opravdu pod 8 či 9 kg nepůjde, alespoň já takovou zkušenost nemám.

 

Brzdy

 

Rám

 

Povinná výbava

 

Doplňky

 

Blatníky

 

Geometrie

 

Bezpečnost

helma, vesta

 

Jak jezdit s malými dětmi - jak je učit

s tažnou tyčí, bez tažné tyče

 

Osvětlení, blikačka.

 

Péče o kolo, sestavení kola