Používáme cookies. Více info.


Sestavení dětského kola Ridgeback Dimesion 16´

dětské kolo Ridgeback dimension

Dětské kolo Ridgeback Dimension 16´ vám přijde domů v krabici rozložené.

Pokud si na to troufáte, můžete ho dle našeho návodu sestavit, není to složité. Pokud ne, přenechejte to odborníkům v nejbližším cykloservisu.

Kromě sestavení je před jízdou důležité, abyste překontrolovali utažení všech šroubů a matek, nafoukli pneumatiky a hlavně seřídili brzdy.


Pozn.
Všechny fotografie si můžete zvětšit - klikněte pravou myší a zvolte otevřít obrázek na nové kartě - tam si fotografii můžete prohlédnout.


1. Budete potřebovat klíč vel. 15, inbusové klíče vel. 6, 5, 4 a křížový šroubovák (+ případně inbus cca 1,5 na upravení vzdálenosti brzdové páčky od řídítek).

dětské kolo Ridgeback - sestavení


 

 

 

 

 

 

 

 

 


2
. Toto je obsah krabice:

dětské kolo Ridgeback - sestavení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Dejte pryč všechny ochranné obaly, sundejte gumové krytky u šroubů u kol apod, abyste mohli začít sestavovat.

dětské kolo Ridgeback - sestavení

 

 

 

 

 

 

 

  

 

4. Aby se vám dobře nandavalo přední kolo, vyhákněte brzdové lanko u přední brzdy (a můžete to rovnou udělat i u zadní brzdy, bude se to za chvíli hodit). Pokud by tam byla malá vůle a šlo to špatně, můžete inbusem č. 5 povolit lanko. Z osy předního kola odšroubujte součástky viz foto, nandejte kolo do vidlice, a našroubujte zpět na osu kola, podložka se západkou patří do otvoru ve vidlici. Pevně dotáhněte klíčem. Na druhé straně předního kola to samé. Brzdy ještě nechte vyháknuté, bude se to hodit pro bod 8.
V obsahu balení najdete ještě plastové krytky na šrouby na osu zadního kola. Upřímně, tohle jediné nám na kole nepřijde úplně vychytané, krytky při manipulaci kola padají, takže buď vůbec nedávat, nebo si případně zkusit sehnat nějaké kovové krytky, kdyby vám to takto vadilo.

dětské kolo Ridgeback - sestavenídětské kolo Ridgeback - sestavení

 

 

 

dětské kolo Ridgeback - sestavení

dětské kolo Ridgeback Dimension - sestavení

dětské kolo Ridgeback Dimension - sestavenídětské kolo Ridgeback Dimension - sestavení

 

 

 

5. Dejte pryč ochranné obal z konce tyče u řídítek (vyhoďte je). Pokud by byl na konci dřík posunutý a nešel jednoduše vložit do přední vidlice, povolte či utáhněte inbusovým klíčem (stejně tak to může pomoci k sundání plastového obalu, který je tam často hodně naražený).

Sundejte ochrannou krytku (uschovejte), vložte řídítka a srovnejte je tak, aby přední kolo bylo v ose s rámem a pořádně dotáhněte inbusovým klíčem (pomáhá chytnout přední kolo nohama a řídítka si doštelovat). POZOR - řídítka můžete mít na doraz v nejnižší poloze nebo postupně max. vysounout až po rysku, která je viditelně na tyči, určitě ne výše! Nandejte zpět ochranou krytku.
U dětského kola Ridgeback vel. 16´ je obsahem i odrazka - dopředu patří bílá - přidělejte na řídítka pomocí křížového šroubováku.

dětské kolo Ridgeback - sestavenídětské kolo Ridgeback - sestavení

dětské kolo Ridgeback - sestavení

dětské kolo Ridgeback - sestavení

dětské kolo Ridgeback - sestavení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Namontování šlapek. POZOR - je pravé a levé šlapátko, liší se závitem, jde tedy našroubovat jen na správnou stranu. Šlapátko i klika jsou označeny R (right), pravé - tj. to na straně řetězu, L (left) levé na druhé straně. Při šroubování netočte šlapátkem, ale závitem až na doraz a maticí pořádně dotáhnějte klíčem (pozor však, ne přehnaně moc, abyste nestrhli závit). Chcete-li, odstraňte si pak návodné samolepky.

dětské kolo Ridgeback - sestavenídětské kolo Ridgeback - sestavení

dětské kolo Ridgeback Dimension - sestavení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Sedlo. Nejdříve si povolte imbusovým klíčem objímku. Sedlo může být v nejnižší poloze nebo postupně až v maximu, poznáte podle rysky na sedlovce = tyči, nikdy nedávejte výš, než je ryska! Utáhněte pořádně objímku, tak, aby se sedlo nehýbalo.

U dětského kola Ridgeback vel. 16´ je v balení ještě odrazka, červená patří dozadu, přidělejte jí na sedlovku, hned pod sedlo, ještě než budete vkládat do rámu. Pokud budete potřebovat vzhledem k výšce dítěte dát sedátko úplně nejníže, tak můžete s odrazkou chvíli počkat, protože sedlo se tak v nejnižší poloze dostane o cca 1,5 cm níže.

dětské kolo Ridgeback - sestavení

dětské kolo Ridgeback - sestavení

 

 

8. POZOR! - na dětském kole Ridgeback jsou brzdové páčky "po anglicku", tedy pravá páčka - brzda na přední kolo, levá páčka - brzda na zadní kolo. Můžete to tak nechat, dítě se to naučí, ale dle našich zkušeností je lepší to rovnou vyměnit "po evropsku", tedy pravá páčka - brzda na zadní kolo, levá páčka - brzda na přední kolo. Dítě se s tím bude běžně setkávat u dalších kol, tak je lepší, aby se to naučilo rovnou takto. Navíc, pokud není levák, tak větší sílu má v pravé ruce, která se používá na zadní brzdu a ta je klíčová (přední brzdou se jen přibržďuje). Není to složité, je potřeba jen přehotit brzdová lanka.

Brzdu nad předním a zadním kolem již máme vyháknutou, takže lanku bude mít vůli, abychom s ním mohli manipulovat (viz bod 4). U obou brzdových páček na řídítkách si nastavte její mechanismus tak, že vše bude v jedné lajně, abyste mohli lanko vyndat. Lanko vyhákněte. Stejně tak i u druhé brzdové páčky. Stejným, jen obráceným postupem vložte nazpět do brzdové páčky, tak, že lanko z pravé páčky dáte do levé a z levé do pravé. Tím dojde k tomu, že pravá páčka bude ovládat zadní brzdu a levá páčka přední brzdu (překontrolujte si to, zda to tak ve výsledku opravdu máte). Matici pak u brzdové páčky pootočte zpět, aby se lanko nevyháklo (nebude to již vše otevřené v jedné lajně). Samozřejmě zahákněte zpět brzdy nad předním a zadním kolem.


dětské kolo Ridgeback - sestavenídětské kolo Ridgeback - sestavení

dětské kolo Ridgeback - sestavení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Překontrolujte, zda jsou dotažené všechny šrouby. Nafoukněte pneumatiky. Pokud si budete sami seřizovat brzdy (aby šly hladce, brzdové špalíky na brzdách byly vystředěné atd.), tak předtím určitě dofoukněte pneu, aby vše správně pasovalo a nemuseli jste to po dofouknutí dělat znova.
Pokud si netroufáte na seřízení brzd, je potřeba to svěřit odborníkovi v cykloservisu (dle našich zkušeností je to služba cca za 150 Kč). Budeme se snažit v dohledné době vám zprostředkovat fotografie či video, jak to udělat případně sami, pokud s tím nemáte zkušenosti.
Asi jediná věc, co nám nepřijde úplně vychytaná, jsou plastové krytky na šrouby u osy zadního kola. Musíte je pořádně zatlouct kladívkem, jinak je brzo ztratíte (při obyčejném nandání padají). A nebo, chcete-li,tak to nechte bez nich, nejsou tam žádná ostrá zakončení. 

dětské kolo Ridgeback - sestavení

dětské kolo Ridgeback

 

 

10. Teď už jen nasadit přilbu a hurá na na jízdu:-)
dětské kolo Ridgeback 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pěkné výlety na kole vám přeje,

Eva Slejšková, eshop Neobyčejně.cz - speciálka na dětská odrážedla a kola

 

Pozn: Článek je vyjádřením osobního názoru autorky E. Slejškové. Autorka tímto článkem v žádném případě nepřebírá odpovědnost za výběr či sestavení dětského kola pro vaše dítě, veškeré informace je potřeba si ověřit u výrobců a dbát jejich pokynů pro bezpečnost. Články a mnohé fotografie jsou autorským vlastnictvím E. Slejškové a není dovoleno je kopírovat, citovat ani využívat bez výslovného souhlasu autorky.